Policie ČR: Bezpečně u vody 2020

11.10.2020 20:45 | Zprávy

Již pátým rokem realizovala Policie České republiky opatření cílené na bezpečí na vodních tocích a v jejich okolí. Pozornost při něm byla zaměřena na odhalování protiprávního jednání vůdců a provozovatelů plavidel.

Policie ČR: Bezpečně u vody 2020
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Nedílnou součástí všech realizovaných akcí byla osvěta rekreantů o bezpečném pobytu u vody. Letošní opatření s názvem Bezpečně u vody trvalo od 1. června do 30. září 2020.

V uplynulých 4 měsících bylo zrealizováno celkem 126 bezpečnostně preventivních akcí, kterých se zúčastnilo 353 policistů. Kontrolám policisté podrobili 642 plavidel, 258 přístavišť a 63 půjčoven lodí. Při uvedených kontrolách došlo ke zjištění celkem 66 závad. Pozornosti policistů neuniklo ani 224 vůdců malých plavidel, přičemž 18 z nich ovládalo plavidlo neoprávněně pod vlivem alkoholu. Ze zakázaného jednání se budou tito vůdci malých plavidel zodpovídat ve správním řízení vedeném Státní plavební správou.

Přímo řešili policisté celkem 45 přestupků, z toho 37 přestupků souviselo s porušováním ustanovení zákona č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, ve znění pozdějších předpisů. Mezi nejčastěji zjištěné přestupky patřilo, že vůdce plavidla neměl u sebe při plavbě nezbytný průkaz způsobilosti nebo platný lékařský posudek. Provozována byla také plavidla, která na vodních cestách provozovat nelze, a pochybení byla zjištěna také v nerespektování plavebního značení, zvukových a světelných signálů. Sankcionování byli také ti, kteří se koupali a potápěli v místech, kde je koupání či potápění zakázáno. Dalších 8 odhalených přestupkových jednání podléhalo jiným právním normám v souvislosti s dodržováním bezpečnosti silničního provozu a lovu ryb.

Ředitel služby pořádkové policie plk. Petr Sehnoutka k výsledkům letošního opatření dodává: „Přes uvedená data z meziročního srovnání vyplývá, že dochází k postupnému poklesu prohřešků, kterých se milovníci vodních sportů a dopravy dopouštějí, a to i přes narůstající hustotu lodního provozu na vodních cestách a plochách. Velmi pozitivně působí fakt, že klesající trend zjištěných protiprávních jednání z předchozích let pokračoval i v letošním roce, kdy většinu dovolených trávili naši občané v ČR, což se projevilo obsazeností vodních ploch a toků. Lze tedy konstatovat, že zvýšený dohled nad lodním provozem a vodními sporty přináší své ovoce v podobě většího bezpečí při pobytu u vody.“

Akce byla koncipována jako bezpečnostně preventivní, proto policisté jednotlivých služeb apelovali na odpovědnost každého jednotlivce a informovali je o zásadách osobního bezpečí při rekreaci u vody.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražská strojírna získala prestižní ocenění v soutěži Exportér roku 2024 a umístila se mezi nejlepšími českými vývozci

7:23 Pražská strojírna získala prestižní ocenění v soutěži Exportér roku 2024 a umístila se mezi nejlepšími českými vývozci

Jubilejní 30. slavnostní ceremoniál soutěže Exportér roku opět ocenil nejlepší české exportéry. Praž…