Policie ČR: Každoročně probíhají kontroly mysliveckých honů

01.12.2021 7:36 | Tisková zpráva

V září začala hlavní myslivecká sezona a uživatelé honiteb od této doby loví nejvíc druhů zvěře. Chvíle, kdy si myslivci užívají možnost využít jakousi odměnu za jejich celoroční péči, se bohužel neobejdou každoročně bez drobnějších či vážnějších zranění.

Policie ČR: Každoročně probíhají kontroly mysliveckých honů
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Příkladem tomu je postřelení, které se přihodilo v poměrně nedávné době na Pardubicku. Poškozený byl při lovu divočáků zraněn na obou nohách střelou a jejími fragmenty. Střelec při této konkrétní události nebyl pod vlivem alkoholu. Kdyby však dodržel bezpečnou vzdálenost, nemuselo k tomu vůbec dojít.

Policie České republiky si velice dobře uvědomuje rizika a nebezpečí hrozící při nedodržení základních pravidel chování na honu v souvislosti s používáním loveckých zbraní. A proto odbory služby pro zbraně a bezpečnostní materiál jednotlivých krajských ředitelství policie provádí pravidelné kontroly honů, a tím se policisté snaží eliminovat incidenty, při kterých dochází ke střelným poraněním.

Od počátku září do konce roku 2021 je po celé České republice naplánováno různými mysliveckými spolky okolo 6000 společných lovů. Policisté doposud zavítali na 366 honů a zkontrolovali na nich 4413 osob. Na dalších 590 naplánovaných honech mohou ještě myslivci očekávat naši přítomnost. Avšak s ohledem na aktuální vývoj epidemické situace se spousta honů ruší, a tak počet kontrol může být nižší.

Policisté na vybraných honech kontrolují, zda lovci mají v pořádku potřebné doklady, jako je zbrojní průkaz, průkaz zbraně a lovecký lístek, případně i pojištění odpovědnosti při výkonu práva myslivosti, dále se také zaměřují na technický stav zbraní a v neposlední řadě je součástí kontroly i orientační dechová zkouška. To vše můžeme kontrolovat nejen při zahájení honu, ale také v jeho průběhu nebo bezprostředně po jeho skončení. Dosavadní výsledy ukazují, že naše preventivní kontroly mají pozitivní účinek. Zastřenou mysl alkoholem jsme zjistili pouze u jedné osoby. Jednalo se o takzvaný zbytkový alkohol, ale ani toto nelze tolerovat v situaci, kdy osoba manipuluje se zbraní.

(počet kontrol je platný k datu 21. 11. 2021)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

22:08 Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

Od 1. ledna 2022 je možné všechny linky tísňového volání kontaktovat i cestou SMS. Operační středis…