Podle závěrů kriminalistů NCOZ došlo u těchto zakázek mezi dodavateli k nezákonným dohodám i k podplácení, a to ke škodě zadavatele. Dohody mezi dodavateli měly spočívat zejména v určení, kdo se stane vítězem řízení a jaká bude konečná vysoutěžená cena zakázky. Tyto dohody měli obvinění koordinovat i přímo během elektronických aukcí. Vítězný subjekt pak měl spolupracujícím „poraženým“ uchazečům vyplácet finanční odměnu, nebo jim měl umožnit participovat na zakázce subdodávkou apod. Z realizace takto vysoutěžených zakázek získala vítězná obchodní společnost podle znaleckého posudku celkový zisk přesahující 24 miliónů Kč.
K legalizaci výnosů z této trestné činnosti mělo docházet vytvářením fiktivních nebo nadhodnocených prací na těchto zakázkách, fiktivní poradenskou činností, uzavíráním účelových smluv o půjčce apod.
Trestní stíhání je vedeno pro trestné činy „pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži“, „porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže“ a „legalizace výnosů z trestné činnosti“.
Trestní stíhání fyzických osob probíhá na svobodě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva