Policejní orgány zabránily během tříměsíční akce vyprání 17,5 milionu eur prostřednictvím bílých koní. Policisté z 25 zemí s podporou organizací EUROPOL, EUROJUST, INTERPOL a Evropské bankovní federace (EBF) spojily své síly, aby zakročily proti jedněm z nejdůležitějších osob, které umožňují praní špinavých peněz – bílým koním a jejich náborářům.
Během akce, která probíhala od poloviny září do konce listopadu 2022, bylo odhaleno 8 755 bílých koní a 222 náborářů bílých koní a po celém světě bylo zatčeno 2 469 osob.
European Money Mule Action (EMMA8), neboli evropská akce zaměřená na boj proti sítím „bílých koní“, se konala již poosmé. Letošní ročník dostal globální dimenzi, protože některé z akcí provedených v jejím rámci se uskutečnily až v Kolumbii, Singapuru a v Austrálii.
EMMA je největší mezinárodní operací svého druhu. Je postavena na myšlence, že sdílení informací mezi veřejným a soukromým sektorem je klíčem k boji proti složité moderní trestné činnosti. V letošním roce a za pokračující koordinace EBF podpořilo policejní orgány v této akci přibližně 1 800 bank a finančních institucí, vedle nich také poskytovatelé online převodů peněžních prostředků, burzy kryptoměn, fintech společnosti, společnosti provádějící identifikaci totožnosti klienta (KYC) a nadnárodní společnosti výpočetní techniky.
Přehled výsledků
- 2 469 zadržených bílých koní,
- 1 648 zahájených trestních řízení,
- 4 089 identifikovaných podvodných transakcí,
- Zadržení 17,5 milionu eur.
Zúčastněné země
Austrálie, Rakousko, Bulharsko, Kolumbie, Kypr, Česká republika, Estonsko, Řecko, Maďarsko, Singapur a Hongkong (Čína), Irsko, Itálie, Moldavsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko, Španělsko, Spojené království, Spojené státy.
Článek v řetězu praní špinavých peněz
Požádal vás někdy někdo z níže uvedených o pomoc při převodu peněz?
- On-line přítel nebo předmět vašeho milostného zájmu,
- Někdo, kdo nabízí způsob, jak snadno vydělat peníze,
- Někdo, kdo tvrdí, že potřebuje pomoc, protože nemůže používat svůj vlastní bankovní účet?
Pokud ano, hovořili jste možná s náborářem bílých koní a pokud jste udělali to, o co vás požádal, dopustili jste se možná trestného činu.
Tento problém se může zdát banální, ale množství peněz z trestné činnosti, které se touto metodou pere, banální není. Bílí koně jsou významnou součástí prostředí praní špinavých peněz a umožňují zločincům rychle přesouvat finanční prostředky v síti účtů, často v jiných zemích.
Využívání bílých koní je zvláště rozšířené v kybernetické kriminalitě, kdy bílí koně převádějí výnosy z jurisdikce své země do jurisdikce domovské země zločince.
#DontBeaMule (#Nebudbilymkonem)
Tento týden bude Europol společně s mezinárodními partnery, Evropskou bankovní federací a finančními institucemi, zvyšovat povědomí o této trestné činnosti a o jejích trestněprávních důsledcích prostřednictvím kampaně #DontBeaMule (#Nebudbilymkonem). Kampaň bude seznamovat veřejnost se způsoby, jak tito zločinci fungují, jak rozpoznat příznaky podvodného jednání a co dělat, pokud se stanete jejich cílem.
V ČR preventivní a osvětovou část kampaně pod názvem Nebuď bílým koněm opětovně zastřešuje Česká bankovní asociace společně s Policií ČR a Nejvyšším státním zastupitelstvím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva