Policie ČR: Operace HOTSPOT 2023

31.07.2023 11:17 | Tisková zpráva

Během posledního červnového týdne se Česká republika prostřednictvím Policie ČR, Celní správy ČR a Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR účastnila mezinárodní operace HOTSPOT, která byla zaměřena na detekci kriminálních osob mezi nelegálními migranty.

Policie ČR: Operace HOTSPOT 2023
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Operace HOTSPOT 2023 se tento rok plánuje účastnit 14 států v Evropě a severní Africe. Jen na území ČR bylo zkontrolováno přes tisíc osob na hraničních přechodech, v uprchlických a záchytných zařízeních a dalších operativně vytipovaných místech.

Výsledky operace HOTSPOT 2023 v České republice:

  • Operační nasazení - 6 dní (23. června 2023 - 03. července 2023);
  • podílející se subjekty Policie ČR, Celní správa ČR a Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR
  • do operace zařazeni policisté NCTEKK, Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci, Kriminalistického ústavu, KŘP hl. města Prahy a Ředitelství služby cizinecké policie;
  • kontrola více než tisíce cizinců na hraničních přechodech, v uprchlických a záchytných zařízeních a dalších zájmových lokacích;
  • vytvořeno 224 biometrických profilů (snímek obličeje, otisky prstů) porovnaných s databázemi INTERPOLU přímo z místa operace (vytvořené profily nadále zůstávají majetkem země, ve které byly pořízeny, pro další využití);
  • v rámci operace proběhla a stále probíhá kontrola údajů nelegálních migrantů, kteří byli detekováni na území ČR během posledních dvou let, jedná se o více než 13 tisíc osob, převážně ze Sýrie;
  • dosud byla zjištěna biometrická shoda v databázích INTERPOLU u dvou osob a byly sdíleny operativní informace mezi zainteresovanými státy;
  • u sedmi osob byly zjištěny padělané doklady;
  • většina kontrolovaných osob pocházela ze střední Asie a oblasti Blízkého východu a Afriky, a téměř žádná z nich neměla platný doklad totožnosti.

Pro ČR je tato operace významná zejména v souvislosti se zvýšením počtu migrantů neověřené totožnosti. Jedná se o osoby zpravidla původem ze Sýrie, zachycené v ČR v posledních dvou letech a pohybující se přes naše území v rámci balkánské tranzitní trasy. I do budoucna je možné očekávat zvýšený nárůst nelegální migrace, především s ohledem na nestabilní migrační situaci v Evropě.

Průběh operace HOTSPOT byl zástupci zainteresovaných organizací hodnocen pozitivně, a to zejména v souvislosti s praktickou prověrkou spolupráce všech subjektů na vnitrostátní i mezinárodní úrovni. Úspěšný průběh operace je cennou zkušeností pro všechny zúčastněné a pomůže budoucí spolupráci v mezinárodním měřítku při podobných aktivitách, což potvrdila i zpětná vazba od koordinačního týmu INTERPOLU.

„Historicky první účast na operaci HOTSPOT umožnila Policii ČR prověřit osoby, zajištěné na našem území z důvodu nelegální migrace, v biometrických databázích Interpolu a zjistit prakticky okamžitě, zda osoba, která stojí před našimi příslušníky, nemá v INTERPOLU záznam pro účast na teroristických nebo jiných kriminálních aktivitách“, uvedl ředitel NCTEKK, plk. JUDr. Břetislav Brejcha. „Tato možnost identifikace osob představujících značné bezpečnostní riziko je pro Policii ČR velmi důležitá, obzvlášť v současné době, kdy po celé Evropě opět rostou počty zajištěných nelegálních migrantů, jejichž skutečná identita a minulost je jedna velká neznámá,“ doplnil plk. Brejcha.

Co představují operace HOTSPOT?

Mezinárodní policejní organizace INTERPOL organizuje pravidelné protiteroristické operace HOTSPOT (více ZDE), zaměřené na detekci teroristů, extrémistů a jiných kriminálních osob mezi nelegálními migranty, zajištěnými na území participujících států. Detekce a identifikace probíhá na principu kontroly nominálních a biometrických údajů (otisků prstů a fotografií obličejů) migrantů v národních a mezinárodních databázích INTERPOLU.

Speciálně vytvořené týmy, složené z příslušníků participujících útvarů – včetně protiteroristických jednotek, pohraniční/cizinecké policie, celníků, kriminalistických techniků a zástupců národní ústředny INTERPOLU – jsou za účasti a koordinace pracovníků z Protiteroristického ředitelství INTERPOLU rozmístěny po dobu trvání operace v různých kontrolních bodech dle operačního plánu. Tyto týmy pomocí speciálních mobilních biometrických zařízení (BIOSLED), snímají otisky prstů a pořizují snímky obličeje osob, které byly detekovány policií pro podezření z nelegálního vstupu na území konkrétní země. Získané údaje jsou odesílány přímo, prostřednictvím zabezpečeného internetového připojení, k porovnání s databázemi INTERPOLU. Zařízení BIOSLED umožňuje, že sejmuté otisky a snímek obličeje je možno okamžitě, přímo z používaného zařízení odeslat do databáze INTEPOLU k jejich (automatické) lustraci, přičemž pozitivní/negativní shoda je potvrzena do 21 sekund. Tento postup přímo na místě umožňuje policistům potvrdit, zda se jedná o pachatele/podezřelého z terorismu nebo jiného trestného činu, prakticky v řádu minut po zajištění a sejmutí otisků prstů osoby – v podstatě dojde k okamžitému srovnání s údaji ze 195 zemí celého světa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili první rekruti roku 2025

22:08 Armáda ČR: Do Vyškova nastoupili první rekruti roku 2025

První letošní kurz základní přípravy odstartoval ve Vyškově. Zhruba šestitýdenní úvodní vojenská pří…