Z Rumunska si naši policisté přebírali českého občana, který si má odpykat několik trestů, mimo jiné za pytláctví a nedovolené ozbrojování. Dále pak cizince, který je v ČR stíhán pro ublížení na zdraví a výtržnictví.
Další eskorta, složená z britských policistů, si přebírala českého občana, na kterého vydal soud v Bristolu evropský zatýkací rozkaz (EZR) za obchodování s lidmi a organizování prostituce. Čech byl odsouzen k výkonu trestu odnětí svobody na 9 let.
Všechny tyto akce měly společného jmenovatele – jednalo se o dozvuky dalšího mimořádně úspěšného roku využívání Schengenského informačního systému (SIS) českou policií. Podle informací odboru mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezidia ČR (OMPS), který v České republice plní úlohu národní ústředny SIRENE, a jehož policisté výše uvedená předání koordinují a přímo se jich účastní, se v roce 2016 podařilo vypátrat v ostatních státech EU více než 410 hledaných osob. To je nárůst o více než třetinu a odráží to, že i české soudy podstatně více využívají tento instrument mezinárodního pátrání vzhledem k jeho vysoké úspěšnosti.
Čeští policisté na základě záznamů v SIS vypátrali v loňském roce pro své kolegy v cizině více než 430 hledaných zločinců, ať už při běžných kontrolách, nebo koncentrovanou operativní činností specialistů cíleného pátrání, jako v případě výše uvedeného hledaného předávaného do Velké Británie.
SIS však neslouží jen pátrání po hledaných zločincích, díky němu se podařilo loni vypátrat třeba přes sto pohřešovaných dětí, téměř tisíc vozidel, dva a půl tisíce ztracených nebo ukradených dokladů apod. Celkově pak počet realizovaných zásahů v SIS, na kterých se podílela česká SIRENE přesáhl v uplynulém roce 11 tisíc, což je nárůst o téměř 20%. SIS tak potvrzuje svoji klíčovou roli pro zajištění bezpečnosti v EU. A potvrdit to může osobní zkušeností více než 2 tisíce zločinců, kteří se díky SIS od roku 2007 dostali z ciziny za mříže českých věznic.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva