Policie ČR: Pomáháme seniorům, chráníme seniory - vnuk útočí

08.10.2021 22:17 | Tisková zpráva

Stáří s sebou často přináší kromě úbytku fyzických sil také sociální izolaci. Současný hektický způsob života má mnohdy za vinu to, že lidé nenavštěvují své rodiče či prarodiče tak často, jak by oni chtěli, a to může mít za následek pocit osamělosti, nepotřebnosti. Omezení sociálních kontaktů vede také k neporozumění okolního světa.

Policie ČR: Pomáháme seniorům, chráníme seniory - vnuk útočí
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

To vše nahrává podvodníkům, kteří navíc spoléhají, že senior v radosti z kontaktu, byť telefonického, svého příbuzného hůře pozná po hlase a že mu bude chtít okamžitě pomoci, aniž by si ověřil sdělené informace.

V další fázi preventivní kampaně pod názvem „Pomáháme seniorům, chráníme seniory“ se proto zaměříme na jeden ze starších, leč stále velice aktuálních, modelů podvodného jednání, které je poslední dobou na vzestupu a je typicky nazýváno „vnuk“.

Jen v loňském roce se pachatelé pokusili seniory připravit o téměř 48 milionů korun, přičemž legendu „vnuka“ využili v 36 případech. Do konce letošního září policisté evidují již téměř padesát těchto případů.

Scénář podvodu je stále stejný a jednoduchý. Podvodníci používají výmluvu na rodinného příslušníka, nejčastěji vnuka. Senior je často hovorem natolik překvapen, že sám prozradí skutečné jméno svého vnuka, čímž pachateli „usnadňuje práci“. Většinou k tomu postačí pár vět typu: „ Haló, kdo volá?“. „To jsem já, dědo, ale špatně tě slyším“. Následuje odpověď seniora:“ To jsi ty Zdeňku?“. A nevyžádaná komunikace, která může mít pro seniora nedozírné následky,  je zahájena. Následuje smyšlený příběh pachatele, že je v nouzi, měl nehodu, musí do nemocnice, nebo že je u advokáta a nutně potřebuje finanční pomoc. Jak to v reálu skutečně vypadá, si můžete poslechnout v přiloženém spotu.

Údajný vnuk se samozřejmě z určitých důvodů nemůže osobně dostavit na místo, aby si peníze vyzvedl, proto posílá svého „kamaráda“, který na místo přijede vozidlem taxi. Nezřídka se stává, že tento „kamarád“ následně předává peníze ještě přes dalšího prostředníka s cílem znesnadnění případné identifikace. Bohužel není výjimkou, že důvěřivý senior v obavě o svého příbuzného peníze cizímu člověku předá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Dealera drog i řidiče pod vlivem OPL celníci předali policii

16:14 Celní správa: Dealera drog i řidiče pod vlivem OPL celníci předali policii

Sedm osob včetně nalezených drog předali celníci v uplynulých dnech policistům k dalšímu šetření.