Typickým příkladem je využívání zbraní s vysokou ničivou silou proti civilním objektům a civilním osobám nebo prvkům kritické infrastruktury. Veřejně známa jsou rovněž podezření z vražd, únosů, mučení, sexuálního násilí, krádeží a plenění v místech bojových operací.
Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV zahájila prověřování válečných zločinů spáchaných v souvislosti s invazí Ruské federace na Ukrajinu, konkrétně pro podezření ze spáchání zločinu Použití zakázaného bojového prostředku a nedovolené vedení boje dle § 411 trestního zákoníku. Prověřování probíhá na základě tzv. univerzální jurisdikce, kdy není rozhodující primární vztah oběti, pachatele či skutku k České republice. Toto prověřování probíhá na národní i mezinárodní úrovni v koordinaci s příslušnými institucemi EU, Eurojust a Europol.
Hlavním cílem je shromáždění informací využitelných jako důkazy v trestním řízení proti konkrétním podezřelým. Takovými informacemi mohou disponovat mj. uprchlíci z Ukrajiny, kteří se aktuálně vyskytují na území České republiky a jejichž případná svědectví nebo jimi pořízené audiovizuální materiály zásadním způsobem přispějí k řádné dokumentaci konkrétních zločinů. Za tímto účelem byla zahájena distribuce elektronického dotazníku pro identifikaci svědků válečných zločinů a dále vývoj online dotazníku, který bude v dohledné době dostupný na webových stránkách Policie ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tisková zpráva