Policisté NCOZ na případu s krycím názvem TAILOR pracovali za intenzivní spolupráce Finančního analytického úřadu a Generálního finančního ředitelství. Díky této spolupráci se podařilo zadokumentovat řetězce společností, které byly účelově vytvořeny k páchání trestné činnosti. Podle závěrů kriminalistů se oba obvinění měli společně podílet na krácení DPH tím způsobem, že založili a ovládali několik obchodních společností, přes které v období let 2014 a 2015 pořizovali převážně luxusní motorová vozidla (např. Ferrari a Lamborghini) od prodejců z jiných členských států Evropské unie pro různé odběratele v ČR. Tyto obchody však do daňových přiznání k DPH neměli vůbec zahrnout, popřípadě daňová přiznání vůbec nepodali. V případě nahlášené kontroly ze strany finančního úřadu obchodní společnosti na tyto výzvy nereagovaly, byly vytvořeny nové řetězce a trestná činnost pokračovala. Finanční správa dosud u společností zajistila majetek v hodnotě téměř 5 milionů korun.
Odhalení vcelku sofistikované trestné činnosti bylo o to složitější, že v době páchání trestné činnosti nebylo ještě správcem daně zavedeno tzv. „kontrolní hlášení“. To by k odhalení tohoto skutku výrazně přispělo. Tento nástroj byl zaveden počínaje 1. lednem 2016 úpravou zákona o DPH č. 235/2004 Sb., zákonem č. 360/2014 Sb., přijatým poslaneckou sněmovnou 22. prosince 2014.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva