Poslanecká sněmovna podpořila 13 pirátských návrhů na státní vyznamenání

10.07.2020 8:24 | Zprávy

Sněmovna schválila 13 osobností navržených Piráty na státní vyznamenání. Tito svou činností přispívají k dobrému jménu České republiky i zvyšování kvality života v zemi.

Poslanecká sněmovna podpořila 13 pirátských návrhů na státní vyznamenání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Mezi Sněmovnou schválenými kandidáty nechybí Tomáš Cihlář, vedoucí vědeckého týmu, který vyvinul lék remdesvir, Marián Hajdúch, lékař a vedoucí Ústavu molekulární a translační medicíny či Josef Průša, průkopník 3D tisku. „Důvodem nominace části kandidátů je fakt, že jejich činnost významně pomáhá při zmírňování dopadů a řešení celosvětové pandemie koronaviru. Další vybrané osobnosti se zasadily například o zlepšování prostředí ve zdravotnictví, vzdělávání nebo v sociální oblasti,” uvedl Vojtěch Pikal, místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda Podvýboru pro státní vyznamenání.

Návrhy byly předloženy Poslanecké sněmovně, která odsouhlasila navrhnout na vyznamenání:

Ing. Tomáš Cihlář, CSc. (navržen Tomášem Martínkem) – vede tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences, která vyvinula lék remdesivir. Lék nyní prochází klinickými zkouškami zejména v USA. Farmaceutická firma Gilead zatím dokázala vyrobit 1,5 milion dávek preparátu, které mohou znamenat potenciální léčbu pro zhruba 140 tisíc pacientů.

Silvie Dymáková (navržena Olgou Richterovou) – režisérka, novinářka, kameramanka a scenáristka, která svým dokumentem ŠMEJDI poukázala na neetické praktiky některých prodejců vůči seniorům. Během koronavirové krize pomohla stovkám samoživitelek a jejich dětí, předešla hladu a zajistila fundraising, rozvoz i prověření obdarovaných a související podporu.

doc. Marián Hajdúch, Ph.D. (navržen Vojtěchem Pikalem) – je vedoucím Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) při Lékařské fakultě Univerzity Palackého. ÚMTM jako první pracoviště masově testuje přítomnost koronaviru pomocí vysokokapacitních robotizovaných testů. ÚMTM byl pověřen koordinací laboratoří připravujících plošné testování populace v rámci projektu tzv. chytré karantény.

Markéta Nováková (navržena Olgou Richterovou) – zakladatelka spolku Cochem.cz a propagátorka cochemské praxe, která s cílem ochrany dětí pomáhá deeskalovat spory v rozvodových řízeních a zajišťuje perspektivní výchovu dětí, kterých je rozvody zasaženo tisíce ročně.

Jiří Outrata (navržen Petrem Třešňákem) – Podnikatel, během koronavirové krize výrobce a distributor stovek ochranných pomůcek bez nároku na honorář či odměnu.

Josef Průša (navržen Ondřejem Profantem) – jako zakladatel a šéf výroby 3D tiskáren Prusa Research inicioval výrobu ochranných pomůcek pro zdravotníky za pomocí 3D tisku. Během 14 dní rozdal 40 tisíc kusů ochranných štítů, hodnota jeho pomoci se pohybuje v řádech milionů korun. Jeho iniciativa vedla k rozšíření výroby ochranných pomůcek pro zdravotníky po celé České republice.

prof. Václav Smil (navržen Tomášem Martínkem) – vědec českého původu a emeritní profesor University of Manitoba se věnuje interdisciplinárnímu výzkumu, zejména v energetice, inovacích, ochrany životního prostředí a udržitelnosti či produkci potravin. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších intelektuálů současnosti, jeho dílem se inspiruje například Bill Gates či Mark Zuckerberg.

Alena Votavová (navržena Petrem Třešňákem) – sociální pracovnice a specialistka na paliativní péči, založila mobilní hospic sv. Jiří v Chebu, který pomáhá těžce nemocným pacientům na sklonku života a současně podporuje jejich blízké, aby mohla být úmrtí důstojná a v domácím prostředí.

generálmajor Josef Balabán (navržen Ivanem Bartošem) - legionář, československý voják, příslušník protinacistické odbojové organizace Obrana národa a jejího zpravodajsko-sabotážní skupiny známé jako Tři králové.

generálmajor i. M. Josef Vladimír Mašín st. (navržen Ivanem Bartošem) - legionář, československý voják, příslušník protinacistické odbojové organizace Obrana národa a jejího zpravodajsko-sabotážní skupiny známé jako Tři králové.

Jiří Stuška, Martin Mikloš a Jiří Vašica (navrženi Vojtěchem Pikalem) - zdravotní záchranáři, bleskově pomohli 10 lidem dostat se z havarovaných vozů na D1 navzdory hrozbě v podobě neznámého obsahu havarované cisterny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Nezávislost

Senátor Hraba napsal zajímavý komentář k vítězství Trupma. Tvrdí v něm, že to bude pro Evropu znamenat, že se bude muset naučit o sebe postarat sama a nespoléhat na to, že naše problémy vyřeší někdo jiný. Co si o tom myslíte vy? Nemyslíte, že to je svatá pravda, a že EU i my jsme se měli dávno snaži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Výbor SFDI schválil další příspěvky na další bezpečné cyklostezky

7:31 Ministerstvo dopravy: Výbor SFDI schválil další příspěvky na další bezpečné cyklostezky

Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na svém jednání schválil poskytnutí dalších přís…