S blížícím se startem letní sezony tak chtějí vodohospodáři udělat vše proto, aby koupání v Brněnské přehradě bylo pro rekreanty co nejpříjemnější a kvalita vody zůstala po celé období dobrá.
Provzdušňovací systém v kombinaci s dávkováním síranu železitého, který je pro člověka zcela neškodný, má vytvářet takové prostředí, které brání masívnímu rozvoji nepříjemných sinic. Síran železitý vysráží fosfor, který se díky tomu do nádrže dostane jen ve formě nevyužitelné pro sinice. Fosfor, který je právě pro sinice klíčovou živinou, se ve vodním prostředí vysráží a klesne na dno a stane se jeho neškodnou součástí.
Aerační systém zase vodu promíchá a dostane ke dnu více kyslíku a tím sinicím zhoršuje podmínky pro přezimování v sedimentech. Navíc se okysličí i sedimenty, ze kterých se pak nemůže vysrážený fosfor spolu s dalšími závadnými látkami uvolnit zpět do vody.
Projekt „Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži“, jehož cílem je snížení dopadů eutrofizace na vodu v přehradě, letos vstupuje do své třetí etapy (2018-2022). Na provádění opatření finančně přispívá rovným dílem Jihomoravský kraj a Město Brno. I v dalších pěti letech tak bude provozován aerační systém, srážení fosforu na přítoku a v záloze pro případ potřeby bude odstraňování biomasy sinic z hladiny. Dále bude také pokračovat monitoring nádrže v režii Povodí Moravy a Krajské hygienické stanice. Opatření ke zvýšení kvality vody provádí PM na Brněnské údolní nádrži od roku 2009.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva