Povodí Moravy: Rapotín, Vikýřovice a Petrov nad Desnou zahájí výstavbu protipovodňových opatření

13.02.2017 22:12 | Zprávy

Obec Rapotín ve spolupráci s obcemi Vikýřovice, Petrov nad Desnou a Povodím Moravy, s.p. připravují společně projekt přírodě blízkých protipovodňových opatření na řece Desné. Návrh vyplývá z koncepční ochrany sídel této oblasti a jejich základním prvkem budou revitalizační opatření, odlehčovací ramena toku i stavba ochranných hrází a zídek. Smlouvu o spolupráci při realizaci projektu zástupci obcí a státního podniku podepsali 10. 2. v obci Rapotín.

Povodí Moravy: Rapotín, Vikýřovice a Petrov nad Desnou zahájí výstavbu protipovodňových opatření
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

„Jedná se o nejvýznamnější vodohospodářskou akci v povodí Desné a jednu z největších akcí přírodě blízkých PPO v povodí Moravy. Akce je řešena na katastrech tří obcí a významně přispěje ke zvýšení míry jejich ochrany před povodněmi i revitalizaci částí toku,“ popisuje Dr. Ing. Antonín Tůma pověřený řízením Povodí Moravy.

Protipovodňová ochrana obcí bude spočívat ve vybudování odlehčovacích revitalizovaných ramen s biotopy, ochranných hrází a zídek, a rozšíření berem koryta Desné. Současně dojde k rekonstrukci pevného jezu, který bude upraven na vakový, a s vybudováním rybochodu. Projekt byl připraven v souladu s koncepcí protipovodňové ochrany na řece Desné, kterou zajistilo Povodí Moravy společně se Svazkem obcí údolí Desné. Koncepce dále předpokládá výstavbu dalších etap protipovodňových opatření. V současné době se zpracovává dokumentace pro územní řízení od Vikýřovic směrem k Šumperku.

Projekt, který je připraven k realizaci, má vydané pravomocné stavební povolení a zpracovává se dokumentace pro provádění stavby, předpoklad je v roce 2017 vysoutěžit zhotovitele a akci realizovat do konce roku 2020. Na základě podepsané smlouvy teď každý z účastníků nominuje odpovědné zástupce, kteří dále budou dohlížet na projektové práce, zadávací řízení a na realizaci stavby protipovodňových opatření.

Starostové obcí vyjádřili radost, že se podařilo takto složitou ochranu území dotáhnout k realizaci. „Jsem přesvědčen, že občané sami ocení pozitivní přínos tohoto opatření,“ dodává starosta obce Rapotín Ing. Pavel Žerníček.

„Spolupráce mezi obcemi a správcem toku je při realizaci ochrany před velkou vodou z Desné zcela zásadní, a to především kvůli přírodním podmínkám. Odtokové poměry se proto musí řešit komplexně,“ vítá spolupráci s obcemi Tůma. Jen škody na vodohospodářském majetku a korytě tu přitom v letech 2007 a 2010 dosáhly v souhrnu s tokem Hučivé Desné 37,6 milionu korun

Celkové rozpočtové náklady akce jsou přibližně 330 mil. Kč. Obec Rapotín je nositelem projektu a státní podnik Povodí Moravy, obec Vikýřovice a obec Petrov nad Desnou v projektu figurují jako partneři. Akce bude financována z dotace Státního fondu životního prostředí do výše 85% uznatelných nákladů a zbylých 15 % bude financovat PM a obce. Projekt nese oficiální název „Přírodě blízká protipovodňová opatření na řece Desné v úseku ř. km 14,231 – 16,840“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Zoologická zahrada v zimě

22:31 Zoo Ostrava: Zoologická zahrada v zimě

Ostravská zoologická zahrada je otevřena po celý rok. Pravidelní návštěvníci objevují její kouzlo v …