Povodí Moravy: Skalička řeší extrémy, s ekology se shodujeme

17.04.2016 17:30 | Zprávy

Ochránit desítky tisíc lidí před stoletou vodou i suchem má stavba přehrady Skalička nedaleko Teplic nad Bečvou. Podle ekologů je ale přehrada nesmysl. Povodním chtějí bránit takzvanými přírodě blízkými opatřeními.

Povodí Moravy: Skalička řeší extrémy, s ekology se shodujeme
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Přehrada podle nich navíc zastaví přirozený chod štěrků a také představuje nepřekonatelnou překážku pro migrující živočichy. Povodí Moravy, které plány na výstavbu přehrady zpracovává, všechny námitky a řešení s ekology projednává a v plánech s nimi počítá.

Přehrada Skalička, jejíž stavbu chce stát zahájit v příštích letech v rámci rozsáhlých protipovodňových opatření, může mít podle ekologů nepříznivý dopad na život v řece Bečvě i na její vodní tok. Místní ekologické organizace proto hodlají na přípravu projektu vodního díla dohlížet. „Námitky ekologů vnímáme jako pochopitelné. Každé technické řešení představuje zásah do přírody, proto chceme konkrétní řešení společně probrat u kulatého stolu. Debatu o vodním díle Skalička jsme započali s takovým předstihem, abychom mohli spolupracovat se všemi relevantními stranami“ vysvětluje generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Na realizaci přírodních opatřeních se obě strany shodují. Ekologové navrhují zlikvidovat meliorace, udělat remízky, meze, zadržovat vodu v celém povodí Bečvy. Studie prokazují účinnost takových opatření jen v případě pětiletých i desetiletých povodní, proto je potřeba sáhnout k technickému řešení. To má obyvatele zabezpečit před extrémy a ochránit proti padesátiletým a stoletým povodním i proti suchu. „Vstupní údaje pro připravované opatření vychází z krajských studií, které vyhodnotily historické povodně a navrhly způsob, jak je eliminovat. Právě obce a kraje, které zodpovídají za ochranu obyvatel, oslovily Povodí Moravy za účelem navržení protipovodňových opatření,“ říká Hodovský.

Povodí Moravy rozumí ekologům také v případě výtek mířícím na štěrkonosnou funkci řeky. Plánuje proto rozsáhlá managementová opatření k podpoře transportu štěrků do úseku řeky pod vodním dílem. V tomto případě chce situaci řešit ve spolupráci s odborníky z vysokých škol, kteří budou zpracovávat matematické a fyzikální modely. Z hlediska pohybu štěrků a revitalizačních opatření se chce Povodí Moravy inspirovat například v Německu.

Projekt je vstřícný také vůči migrující fauně. Pohyb okolo přehrady umožní vodním i suchozemským živočichům obtokové říční koryto. „Obtokové koryto, které plánujeme vybudovat, bude sloužit nejen k migraci živočichů proti proudu, ale současně poslouží k odvodnění pravobřežních přítoků Bečvy,“ dodává Hodovský.

Hlavním účelem nádrže je protipovodňová ochrana. Počet chráněných obyvatel bude přibližně 110 tisíc, rozsah chráněného území v úseku mezi navrhovanou nádrží a soutokem s Moravou je 5 800 ha. Kromě ochrany proti povodním přispěje vodní dílo Skalička k tlumení dopadů sucha a k posílení biologických a hygienických funkcí vodního toku v situacích podobných roku 2015.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS: Skupina Blackstone může převzít logistické parky CTRE

19:28 ÚOHS: Skupina Blackstone může převzít logistické parky CTRE

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil ve zjednodušeném řízení spojení soutěžitelů, v jehož dů…