Povodí Moravy: Vodní nádrž Boskovice je po rekonstrukci a plná

01.07.2020 21:20 | Zprávy

Povodí Moravy, s. p. dokončilo rekonstrukci vodní nádrže Boskovice. Nádrž prošla úpravami a modernizací a v současnosti tak plní nejnovější požadavky na zabezpečení vodních děl.

Povodí Moravy: Vodní nádrž Boskovice je po rekonstrukci a plná
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Samotná stavba si vyžádala řadu jedinečných postupů, které se běžně na podobných stavbách nepoužívají. V současnosti je zásobní objem nádrže zcela zaplněný.

Stavební práce při rekonstrukci vodní nádrže Boskovice spočívaly zejména ve zvýšení kapacity přelivu, skluzu a vývaru, úpravě odpadního koryta, úpravě horní části těsnícího jádra a navazujících úpravách koruny hráze. Rekonstrukce vedla ke zvýšení bezpečnosti nádrže, která nyní převede až 1000 leté povodně. Práce si v průběhu rekonstrukce vyžádaly změnu původně plánovaných kroků a využití jedinečných postupů. Vodohospodáři proto museli najít nové řešení, zpracovat novou projektovou dokumentaci a pracovní postupy. „Až v průběhu prací se například ukázalo, že geologické podmínky v některých místech neumožní provést práce dle původního plánu. Proto jsme museli například využít i trhavinu, abychom odstranili části velmi pevné skály a mohli v náročné rekonstrukci pokračovat. Vše samozřejmě probíhalo za velmi přísných bezpečnostních podmínek tak, aby nedošlo k sebemenšímu ohrožení hráze nebo kvality vody ve vodárenské nádrži Boskovice,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Současně s rekonstrukcí funkčních objektů se hráz dočkala obnovení dvou mostních konstrukcí přes skluz a přes odpadní koryto, umožňujícími převedení povodní. „Rekonstrukcí jsme dosáhli zvýšení bezpečnosti vodního díla během případných povodní tak, aby povodňové ohrožení oblastí podél toku a ohrožení potenciálními poruchami vodního díla bylo minimální,“ dodává Gargulák.

Zatímco před koncem loňského roku bylo v nádrži sotva třetina vody, aktuálně Povodí Moravy, s. p. hlásí naplněnost zásobního prostoru nádrže na 100 %. Vodní nádrž má totiž velký význam pro nadlepšování průtoků v řece Svitavě v období sucha, kdy přirozený průtok v řece může klesat pod hodnoty zajišťující biologickou a ekologickou funkci vodního toku. Aktuálně se také zvažuje s ohledem na klimatickou změnu obnovení vodárenského odběru vody z nádrže. „Nádrž se nám podařilo naplnit poměrně rychle a už na počátku června jsme byli téměř plní. Nádrž proto může spolehlivě vedle protipovodňové funkce i nadále nadlepšovat průtoky v říčce Bělé a jejím prostřednictvím i ve Svitavě tak, aby se na ni negativně neprojevovalo dlouhodobé sucho. Z naší strany je nádrž navíc připravena obnovit svoji vodárenskou funkci a v případě potřeby pokrýt vodárenský odběr z nádrže,“ vysvětluje Gargulák.

Dokonce i všechny stavební práce probíhaly za přísných podmínek tak, aby nedošlo k znečistění vodního zdroje. Celkové náklady na rekonstrukci vodního díla Boskovice jsou cca 160 mil. Kč.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Před 34 lety odstartovalo malou privatizací v Česku tržní hospodářství

13:21 Hospodářská komora: Před 34 lety odstartovalo malou privatizací v Česku tržní hospodářství

Před 34 lety v Česku po více než čtyřech dekádách nesvobody fakticky začalo soukromé podnikání díky …