Povodí Ohře: Zajištění správné funkce koryta a podélné hráze vodního toku PPV a PKP

15.11.2016 13:17 | Zprávy

V rámci soustavné péče o správnou funkci koryt a podélných hrází Přivaděče průmyslové vody (PPV) a Podkrušnohorského přivaděče (PKP) byla zpracována studie vlivu vegetace na funkci, stabilitu a bezpečnost hráze.

Povodí Ohře: Zajištění správné funkce koryta a podélné hráze vodního toku PPV a PKP
Foto: Povodí Ohře
Popisek: Povodí Ohře.

Studie byla zpracována na přelomu let 2014 a 2015 firmou Envicons, s. r. o. Zároveň prověřila vliv vegetace na bezpečnost hráze, bezpečnost obyvatel, možnosti kontrol a realizovatelnost průběžné strojní údržby travních porostů a dřevin.

Hráz obou na sebe navazujících přivaděčů má charakter hráze ochranné. Tento typ hrází je dle vodního zákona nutné udržovat v řádném stavu tak, aby neohrožovaly bezpečnost majetku ani osob, nesmí se na nich vysazovat dřeviny a náletové dřeviny je naopak nutné mýtit. Tento požadavek není v souladu s reálným stavem. Povodí Ohře se jej již od prvotní účinnosti zákona, tedy od 1. ledna 2002, snaží situaci řešit, ale zatím pouze s lokálním efektem.

„Náletové stromy nebo stromy vysázené před účinností vodního zákona jsou v současnosti značně vzrostlé a jejich pokácení bude veřejností vnímáno spíše negativně. Z tohoto důvodu jsme prostřednictvím odborné firmy zajistili zpracování studie, která nám dává návod, jak máme postupovat v jednotlivých úsecích,“ říká Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře.

Na jednu stranu se může zdát, že kořenový systém hráz zpevňuje. To je do určité míry pravda. V době růstu stromu tomu tak je. V okamžiku onemocnění stromu, nebo při jeho vývratu, nuceném vykácení apod. kořenový systém naopak škodí. Kořeny po odumření stromu v hrázi vyhnívají a vznikají tak předurčené průsakové cesty, které reálně mohou způsobit porušení hráze. Také vývrat stromu, zejména v horní části hráze, významně oslabí nebo dokonce úplně poruší funkčnost a bezpečnost hráze. V dolní části hráze mohou kořeny stromů ucpávat drenážní potrubí a tím zamezovat řízenému a potřebnému fungování odvodňovacího systému. To je tedy na druhou stranu obrovské riziko, které nelze zcela nebo alespoň významně eliminovat. A právě na to, zejména po negativních zkušenostech z povodní z roku 1997, reaguje platný vodní zákon.

Na základě studie, ve které je doporučeno etapovité řešení odstraňování stromů na hrázi přivaděčů, přistupujeme k realizaci kácení v druhé etapě v úseku od garážového dvora v Žižkově ulici k silničnímu mostku přes vodní tok v ulici Zámecká cesta v Jirkově. Nyní je připraveno ke kácení 68 ks stromů rostoucích v korytě vodního toku, tedy na návodní straně hráze PKP II., v úseku od garážového dvora v Žižkově ulici k silničnímu mostku přes vodní tok v ulici Zámecká cesta ve městě Jirkov. Akce proběhne v listopadu letošního roku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP uzavřel rámcovou smlouvu s firmou Bozankaya na dodávku až 70 bateriových trolejbusů

11:27 DPP uzavřel rámcovou smlouvu s firmou Bozankaya na dodávku až 70 bateriových trolejbusů

Vítězem veřejné zakázky Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) na nákup až 70 nových bateriových trol…