Povolání s převahou žen jsou málo prestižní, tvrdí studie z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy

09.06.2017 11:52 | Zprávy

Pokud jsou lidé požádáni o vyjmenování oblíbených spisovatelů, vybaví si téměř výhradně muže. Byly by výsledky jiné, pokud bychom se ptali na oblíbené spisovatele a spisovatelky? A jak prestižní jsou povolání, ve kterých je více mužů? Právě to zkoumala doc. PhDr. Irena Smetáčková, Ph. D. z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy ve svých studiích v rámci výzkumu Legitimizace stereotypů v české společnosti podpořeného Grantovou agenturou České republiky.

Povolání s převahou žen jsou málo prestižní, tvrdí studie z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Z výsledků výzkumu vyplývá, že povolání, v kterých reálně převažují ženy, jsou považována za méně prestižní. Sem patří například knihovnice, účetní, uklízečky, zubní laborantky nebo vychovatelky. „Za optimistické ale lze považovat, že i když si lidé často uvědomují, že se ženy netěší takové prestiži jako muži, uvádí, že oni sami si jich váží více,“ vysvětluje Smetáčková. Data k výzkumu byla vybrána od 642 osob z celé České republiky.

Nižší prestiž mají ženy i v profesích, kde se reálně vyskytuje více mužů. To se projevilo zejména u manuálních, technicky zaměřených a fyzicky náročných povolání, jako je zedník (tzv. modré límečky). „V doprovodných rozhovorech řada lidí uvedla, že si ženu v takovém povolání vůbec neumí představit. Hodnocení od mužů přitom bylo přísnější a kritičtější vůči femininně označeným povoláním (např. zednice) než hodnocení žen,“ doplňuje Smetáčková. Můžeme dokonce hovořit o tom, že muži mají tendence podceňovat ženskou práci.

Kromě dotazníků, které srovnávaly prestiž žen a mužů v různých povoláních, byly analyzovány také otevřené odpovědi od dalších 136 osob a s 20 lidmi byl veden kvalitativní rozhovor, při němž se zjišťovaly představy o typických osobách v jednotlivých kategoriích.  „Jako kuchař se často vybaví Pohlreich nebo jiný šéfkuchař, kuchařku si většina lidí představí jako paní ve školní jídelně,“ říká Smetáčková.

Představy o povolání jsou formovány stereotypy, podle kterých mají muži a ženy pro některé profese lepší dispozice. Muži jsou vnímáni jako dominantní, racionální nebo soutěživí, kdežto ženy jsou spojované s pečovatelstvím a estetičnem. Pokud si někdo zvolí povolání, které jde proti této stereotypní představě (když se například muž stane zdravotním bratrem nebo žena vědkyní), vzniká konflikt. Má-li ale člověk pro takové povolání ty správné schopnosti, bude v něm i navzdory těmto konfliktům zažívat jistě větší uspokojení, než kdyby se vydal do oboru, který ho nezajímá.

Jedním z posuzovaných povolání bylo i učitelství na základních školách. V první studii se ukázalo, že prestiž žen-učitelek byla považována za vyšší než prestiž mužů-učitelů. Ovšem v druhé studii, kde byli lidé přímo požádáni o srovnání žen a mužů, přiřadilo vyšší prestiž učitelům-mužům 39 % osob, učitelkám-ženám 38 % osob a 23 % osob považovala prestiž za shodnou. To naznačuje, že ženy nemusí být ve všech povoláních podceňovány oproti mužům a že je pro naše představy velmi důležité, jakým způsobem je pojmenováváme.

“Momentálně se vede diskuze o tom, jestli je dobré říkat učitelky a učitelé, tedy používat tzv. genderově citlivý jazyk. Většina odborné veřejnosti se kloní k názoru, že je to dobře, protože naše představy, které si na základě takového popisu utváříme, lépe odpovídají popisované realitě, ale zaznívají i opačné hlasy,” vysvětluje Smetáčková. Domnívá se, že používat genderově přiléhavý jazyk je vhodné, ačkoli některé tvary jsou neobvyklé a mohou působit nepřirozeně (např. chirurgyně).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

22:08 Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

Od 1. ledna 2022 je možné všechny linky tísňového volání kontaktovat i cestou SMS. Operační středis…