Členy asociace těší překvapivý zájem některých mladých lidí o historii, roli a fungování armády, jsou potěšeni, že si mládež vytváří pozitivní vztah k vlasti. Na druhé straně řada mladých lidí má malé až mizivé znalosti a přehled o moderní a české historii, což asociace považuje za problém.
Právě čtyřiadevadesátiletý plukovník Vranský se besed se studenty účastní. „Je nutné budovat pozitivní vztah mládeže ke své vlastí a regionu. Pokud nebude vytvořen, je zde riziko, že může opět někdy vzniknout válka. A proto jsem tady, abych to mohl připomínat,“ řekl Vranský na jednání, jehož se zúčastnili také dva členové vedení Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, senátoři František Bublan a Josef Táborský.
Předseda Senátu Milan Štěch poděkoval bývalým vojákům za jejich činnost, zároveň však reagoval na fakt, že samotná asociace spolupracovala v roce 2005 se sedmnácti válečnými veterány, zatímco dnes má k dispozici jen 5 z nich. „Mám velkou úctu k obětavosti těchto bývalých vojáků, často ve velmi pokročilém věku, kteří navštěvují školy. Nicméně je třeba postupně začít do těchto aktivit zapojovat i další generace vojáků, např. ze zahraničních misí, kteří rozhodně také mají zkušenosti sdělitelné mladým lidem,“ řekl Štěch.
Zástupci asociace Vojáci společně s předsedou Senátu diskutovali také o připravované legislativě, ve které by zástupci válečných veteránů uvítali některá opatření vstřícnější k vojákům v záloze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva