Premiér Babiš se v neděli zúčastní pietní vzpomínky k 76. výročí vyhlazení osady Ležáky

23.06.2018 9:30 | Zprávy

Položením věnce předseda vlády uctí památku obětí nacistického režimu.

Premiér Babiš se v neděli zúčastní pietní vzpomínky k 76. výročí vyhlazení osady Ležáky
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

Piety se zúčastní také ministryně obrany Karla Šlechtová, zástupci Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, velvyslanci a další čestní hosté.

Vzpomínkový den na 24. června

24. června 2018 uplyne 76 let od vypálení a vyhlazení osady Ležáky.

Ležáckou tragédii nepřežilo padesát jedna obyvatel Ležáků. Třicet tři žen a mužů z Ležáků bylo zavražděno nacisty 24. června 1942 nedaleko pardubického Zámečku. Sedm osob z Ležáků a dalších více než čtyřicet spolupracovníků parašutistů zastřelili 25. června a 2. července 1942. Jedenáct dětí z Ležáků našlo smrt v plynových vozech ve vyhlazovacím táboře Chelmno nad Nerrem. Konce války se dožily pouze dvě ležácké děti - sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy vybrané na převýchovu do Německa.

Osada byla vyrabována, vypálena a kompletně srovnána se zemí.

Na počest všech ležáckých hrdinů a zejména významného člena protinacistické odbojové skupiny Čenda vrchního strážmistra Karla Kněze, je 22. června 2018 v Památníku Ležáky pořádán branný závod s názvem Memoriál Karla Kněze, kterého se účastní žáci okolních škol.

Oficiální pietní vzpomínka k 76. výročí vyhlazení osady Ležáky se uskuteční v neděli 24. června od 10 hodin u pomníku Kniha obětí. Ještě před samotným Pietním aktem bude sloužena bohuslužba od 9.00. Hlavní projev pronese předseda vlády ČR, pan Andrej Babiš.

Pro všechny, kteří chtějí v tento výroční den vzdát poctu ležáckým obětem, je vstup do muzea Památníku Ležáky zdarma.

Součástí pietní vzpomínky bude i experimentální divadelní představení, které se snaží zachytit příběh dvou přeživších dívek, sester Šťulíkových.

Stíny vzpomínek z Ležáků

Experimentální dokumentární divadelní projekt bude přímo na místě tragédie v den výročí tragédie vyprávět příběh dvou sester (Jarmily a Marie), které přežily masakr na Ležákách.

Dá se vůbec s takovými vzpomínkami žít? Vnímají dnešní lidé celou pietu tohoto místa? Lze vůbec takto strašlivé vzpomínky uspořádat a předat dál? Je možné aplikovat racionální historický náhled bez emocionálního podkresu?

Pohybové divadlo přiblíží divákům vybrané okamžiky, které se na místě 24.června 1942 odehrály.

Autorem hry je p. Vijayashantan z experemintálního divadelního tělesa EXPERI THEATER ZÜRICH. Toto neobyčejné, jak formou tak obsahem, divadelní představení bude uvedeno v rámci multižánrového festlivalu Artsy Fartsypořádaného divadelním spolkem GT Hlinsko za podpory Gymnázia K. V. Raise Hlinsko od 21. do 24. června.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

11:14 Český statistický úřad: Polovina obyvatel Česka žila v obci svého narození

Podle výsledků Sčítání 2021 žila polovina obyvatel Česka v obci, kde měla v době narození své bydliš…