Hlavním tématem setkání byly především události v Bruselu a aktuální evropské otázky. Předmětem jednání byla také vzájemná spolupráce zemí v oblasti obchodu a investic a naplňování Akčního plánu strategického partnerství na léta 2014–2018.
Předsedové vlád se shodli na nutnosti spolupráce zemí Evropské unie v boji proti terorismu, lepší spolupráci tajných služeb a důsledné ochraně vnější hranice EU. Diskutovali také závěry březnové Evropské rady, jejímž výsledkem je dohoda s Tureckem, na základě které Turecko přebírá všechny migranty, kteří nelegálně vstoupili na území Řecka. Premiéři se shodli na potřebě dodržení dohody.
Předsedové vlád přivítali posilování kontaktů mezi členy vlád i na expertní úrovni v rámci naplňování Akčního plánu strategického partnerství na léta 2014–2018. Mezi hlavní oblasti spolupráce, na které se Akční plán zaměřuje, patří posilování mezilidských kontaktů, rozvoj obchodu a investic, energetika a udržitelný rozvoj a spolupráce v oblasti výzkumu, vzdělávání a kultury.
„Francie je naším blízkým evropským partnerem a tradičním spojencem. Za dva roky působení naší vlády jsme dosáhli významného posílení česko-francouzské spolupráce. Velký potenciál skýtá hospodářská spolupráce v technologicky náročných oborech s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou letectví, kosmický průmysl ale také obranný průmysl. Naše země jsou také blízkými partnery v oblasti energetiky – společně se v EU zasazujeme o nediskriminační zacházení s různými zdroji energie a využívání jaderné energie v rámci přechodu na nízkouhlíkovou energetiku,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.
Dalším tématem obou jednání byla spolupráce v oblasti kosmického průmyslu, vědy a výzkumu, spolupráce v oblasti energetiky, situace v regionu Blízkého východu a také příprava varšavského summitu NATO.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva