První skupiny provedl jednacím sálem osobně předseda Sněmovny Jan Hamáček. Součástí prohlídky objektu, který je historicky spojen se vznikem československého státu, byla letos i expozice z materiálů parlamentního archivu k zahájení činnosti Prozatímního Národního shromáždění. Přesně před 70 lety, 28. října 1945, byl totiž po protektorátních letech nesvobody obnoven československý parlament. První dvě schůze Prozatímního Národního shromáždění se uskutečnily v neděli 28. října 1945 v Rudolfinu.
Paláce ve Sněmovní ulici jsou jinak historicky spojeny především se samotným vznikem československého státu, protože 28. října 1918 zde zástupci Národního výboru ve složení Antonín Švehla, Alois Rašín, František Soukup a Jiří Stříbrný předali členům rakousko-uherské Zemské správní komise oznámení, že „Národní výbor přejímá od dnešního dne budovu zemského sněmu se zasedací síní sněmovní“. Ve čtvrtek 14. listopadu 1918 byl pak Thunovský palác svědkem první schůze Revolučního Národního shromáždění. Na ní Karel Kramář, který v úvodu schůzi řídil z titulu předsedy Národního výboru, prohlásil, že dynastie habsbursko-lotrinská ztratila práva na český trůn a nový stát je republikou. Aklamací byl prezidentem zvolen Tomáš Garrigue Masaryk, který byl v té době ještě v zahraničí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva