Příslib nové vědecké generace. O studentské stáže v AV ČR je rekordní zájem

20.01.2021 10:51 | Zprávy

Nadchnout pro vědu mladé talenty si dal za svůj hlavní cíl projekt Otevřená věda. Díky němu se středoškoláci mohou stát akademickými badateli na zkoušku. Letošní rekordní ročník otevřel navzdory koronavirové pandemii více než stovku stáží pro bezmála dvě stě studentů z celé republiky. Touha po poznání zkrátka překoná kdejaké překážky. Které obory nejvíce lákají?

Příslib nové vědecké generace. O studentské stáže v AV ČR je rekordní zájem
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

S padesáti tisíci rody jsou pavouci jedním z nejrozmanitějších řádů pavoukovců. O tom, že tato skupina živočichů ještě zdaleka není uspokojivě popsána, svědčí i fakt, že na sklonku 20. století panovala nejistota v jejich klasifikaci. Většina lidí se při pohledu na osminohé členovce otřese odporem, ve skutečnosti však pavouci hrají důležitou roli při ochraně divoké přírody. Z pohledu ekologie rostlinných biotopů se těmto drobným predátorům věnuje Botanický ústav AV ČR a jeden z jeho pracovníků, Francisco Emmanuel Méndez-Castro, se svým výzkumem jak v terénu, tak i v laboratoři seznámí vybrané středoškoláky, a to v angličtině.

Další studenti dostanou zase příležitost přispět k lepšímu pochopení závažného onemocnění – epilepsie. Jakub Otáhal z Fyziologického ústavu AV ČR jim ukáže, jak lze pomocí nejmodernějších metod, jako jsou dvoufotonová konfokální mikroskopie nebo pozitronová emisní tomografie, popsat změny mozkové tkáně, která generuje záchvaty.

Výzkum nanečisto

To jsou jen dvě stáže z celkových sto tří, jež letos od ledna až do prosince budou probíhat pod patronátem vědců z ústavů Akademie věd ČR v roli lektorů. Na dvanáctiměsíční kurzy se středoškoláci hlásili na podzim 2020 a zájem z jejich strany byl navzdory koronavirovým omezením enormní. Poptávka více než šestnáctinásobně převážila nabídku, a tak lektoři museli ze zaslaných přihlášek pečlivě vybírat. Výsledkem je 196 přijatých mladých lidí, kteří si v nadcházejícím roce mohou vyzkoušet vědu nanečisto.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Ústí nad Labem se plně hlásí k udržitelnosti

10:34 ČEZ: Ústí nad Labem se plně hlásí k udržitelnosti

Udržitelnost a civilizace je název třetí exteriérové výstavy, která je až do 14. května k vidění na…