Od srpna 2013, kdy vstoupil v účinnost zákon o obětech trestných činů, PMS pomohla 18.560 obětem trestných činů. Při příležitosti dnešního Evropského dne obětí trestných činů to uvedla ředitelky Probační a mediační služby Andrea Matoušková.
„Při práci s obětí trestného činu se naši lidé snaží o její aktivní zapojení do trestního řízení a do řešení následků trestného činu. Děláme všechno pro to, aby oběť nebyla v trestním řízení degradována jako v minulosti na pouhý důkazní prostředek, ale aby byla respektována a naplňována její práva a potřeby, s čímž jí pomáháme,“ uvedla Matoušková.
Zhruba v 90 procentech pomáhají probační úředníci obětem z řad dospělých, v pěti procentech seniorům, ve dvou až třech procentech dětem a mladistvým. „Jde o velice citlivou práci a naši lidé procházejí speciálními školeními. Na oběti nehledí jen optikou způsobené újmy, ale zejména následku. I malá újma může mít podle našich zkušeností velké následky,“ doplnila Matoušková.
Probační a mediační služba nabízí základní pomoc obětem na 74 středicích a dvou detašovaných pracovištích napříč republikou. Díky projektové činnosti, resp. projektu Proč zrovna já? II fungují specializovaní poradci PMS i v dalších 55 lokalitách. Pomoc obětem je tak dostupná v každém okresním městě ČR a zájemci o služby PMS si mohou adresu a podrobnosti dohledat na webových stránkách pmscr.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva