Probační a mediační služba loni pomohla přes 6700 obětem trestných činů

24.02.2017 16:17 | Zprávy

Probační a mediační služba (PMS) v roce 2016 spolupracovala s 6719 oběťmi trestných činů, z toho s 513 zvlášť zranitelnými – seniory, zdravotně postiženými osobami či mládeží.

Probační a mediační služba loni pomohla přes 6700 obětem trestných činů
Foto: Probační a mediační služba ČR
Popisek: Probační a mediační služba ČR, logo.

Od srpna 2013, kdy vstoupil v účinnost zákon o obětech trestných činů, PMS pomohla 18.560 obětem trestných činů. Při příležitosti dnešního Evropského dne obětí trestných činů to uvedla ředitelky Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

„Při práci s obětí trestného činu se naši lidé snaží o její aktivní zapojení do trestního řízení a do řešení následků trestného činu. Děláme všechno pro to, aby oběť nebyla v trestním řízení degradována jako v minulosti na pouhý důkazní prostředek, ale aby byla respektována a naplňována její práva a potřeby, s čímž jí pomáháme,“ uvedla Matoušková.

Zhruba v 90 procentech pomáhají probační úředníci obětem z řad dospělých, v pěti procentech seniorům, ve dvou až třech procentech dětem a mladistvým. „Jde o velice citlivou práci a naši lidé procházejí speciálními školeními. Na oběti nehledí jen optikou způsobené újmy, ale zejména následku. I malá újma může mít podle našich zkušeností velké následky,“ doplnila Matoušková.

Probační a mediační služba nabízí základní pomoc obětem na 74 středicích a dvou detašovaných pracovištích napříč republikou. Díky projektové činnosti, resp. projektu Proč zrovna já? II fungují specializovaní poradci PMS i v dalších 55 lokalitách. Pomoc obětem je tak dostupná v každém okresním městě ČR a zájemci o služby PMS si mohou adresu a podrobnosti dohledat na webových stránkách pmscr.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NKÚ: Evropské dotace jsme se naučili čerpat, ale rozmělňujeme je do množství projektů bez výrazného efektu

16:08 NKÚ: Evropské dotace jsme se naučili čerpat, ale rozmělňujeme je do množství projektů bez výrazného efektu

Za dvacet let, kdy je Česká republika členem EU, dosáhl rozdíl mezi příjmy a odvody do evropského ro…