Péči indikuje lékař a provádí všeobecná sestra. Původním záměrem tzv. terénní hospicové péče bylo vytvoření multidsciplinárního týmu, který měl zahrnout jak zdravotní, tak sociální a navíc i duchovní složku péče o paliativně nemocné a rodinné příslušníky. Tento záměr ovšem nebyl doposud fakticky legislativně naplněn. V současné době si příslušní poskytovatele „pomáhají“ zaregistrováním sociální služby péče – tedy odlehčovacích služeb poskytovaných terénní formou. Obdobné služby zajišťuje řada dalších subjektů, včetně paliativní péče. Ze signatářů Prohlášení mají tuto sociální službu v Jihočeském kraji zaregistrovanou pouze tři poskytovatelé. Žádost do dotačního řízení pro rok 2016 podal jen jeden z nich.
K podpoře samotné - Jihočeský kraj vždy oceňoval a podporoval aktivity těchto subjektů, které vznikaly postupně od roku 2010 do roku 2015. Nejen morálně, to lze doložit dopisy ústředním orgánům k investicím i získání evropských prostředků, ale i finančně. V roce 2014 lze zmínit např. grantový program Podpora hospicové péče s alokací 1 mil. Kč, z něhož bylo ale vyčerpáno pouze 746 tis. Kč a všichni uchazeči tak byli plně uspokojeni. Kraj navíc každo-ročně vyhlašuje řadu dalších dotačních titulů v sociální oblasti, které jsou přístupné pro všechny oprávněné žadatele. Pobytovou péči ve formě odlehčovacích služeb pro tuto cílovou skupinu, tedy Hospic Prachatice, podpořil kraj v roce 2015 nadstandardně oproti jiným poskyto-vatelům daného druhu služby částkou 3 133 000,- Kč. Důstojný odchod člověka by měl být zajištěn rovněž doma, v nemocnicích i domovech pro seniory, tam všude umírají lidé. I proto se kraj snaží vytvořit další nová hospicová oddělení v krajských nemocnicích, pilotní projekt při-pravujeme v Jindřichově Hradci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva