Jedním z hlavních bodů jednání byla problematika rozkrývání nejasné vlastnické struktury, která je v současné době obsažena v návrzích dvou zákonů, návrhu zákona o zadávání veřejných zakázek a návrhu zákona, kterým se mění zákon 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Otevřena byla především otázka nahlížení do veřejných rejstříků, konkrétně vstup zadavatelů veřejných zakázek a řídících orgánů operačních programů Evropské unie do evidence skutečných vlastníků.
Následně byl zástupcem Transparency International představen výsledek Indexu vnímání korupce za rok 2015 (Corruption perceptions index, CPI), ve kterém Česká republika dosáhla unikátního posunu o 16 míst vzhůru na celkově 37. pozici. „Výsledky, kterých ČR dosáhla v rámci CPI, mají díky metodice indexu vysokou vypovídací hodnotu a můžeme je považovat za spolehlivé. Posun o 5 procentních bodů je ve vyspělých zemích unikátní. V dějinách sledování indexu se jedná unikátní posun, který ukazuje, že v oblasti boje proti korupci je odváděna práce, která má smysl. Děkuji všem za práci, kterou v této oblasti odvádí.“, uvedl Radim Bureš, programový ředitel Transparency International.
V dalších bodech projednala Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí (Rada) stav naplňování protikorupčních opatření vyplývajících z Akčního plánu pro boj s korupcí na rok 2015 a rámcový harmonogram jednání Rady pro následující rok. V uplynulém roce vláda schválila zásadní novely zákonů, které jsou v současné době projednávány v Poslanecké sněmovně. Jedná se zejména o zákon o zadávání veřejných zakázek a dále legislativní opatření, jejichž předkladatelem či spolupředkladatelem je ministr Jiří Dienstbier, konkrétně novela zákona o střetu zájmů, novely zákonů upravující financování politických stran či novela zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu. V následujícím roce se bude Rada obligatorně zabývat například návrhem zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací, návrhem zákona o vyvlastnění, návrhem zákona o realitním zprostředkování či návrhem zákona o ochraně oznamovatelů.
Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí vznikla na základě rozhodnutí vlády jako její poradní orgán, který koordinuje a vyhodnocuje stav boje s korupcí v České republice, připravuje koncepční materiály z této oblasti a posuzuje návrhy vybraných právních předpisů z hlediska korupčních rizik.
Předsedou Rady je ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier, jenž byl vládou v červenci 2014 pověřen koordinací boje s korupcí. Jejími členy jsou dále místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace, ministr vnitra, ministr spravedlnosti, ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů, nejvyšší státní zástupce, předseda Svazu měst a obcí, předseda Asociace krajů, prezident Hospodářské komory, veřejná ochránkyně práv a v neposlední řadě šest zástupců nestátních neziskových organizací, akademické obce a odborné veřejnosti.
Více informací o Radě je k dispozici na www.korupce.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva