"Na výzkum šlo v loňském roce rekordních téměř 112 mld. korun. Významnou skutečností je zde i dostatečné čerpání rozpočtovaných zdrojů, kdy pokračujeme v trendu snižování tzv. nespotřebovaných výdajů. Na oblast vědy a výzkumu, která zásadně ovlivňuje naši ekonomiku, jde 1,94 % HDP. To je rekordní částka, kterou chceme ještě posílit. V souladu s Inovační strategií směřujeme ke 2,5 % v roce 2025. Tak aby Česká republika skutečně byla zemí pro budoucnost. Pro ČR vyjednáváme zároveň pro další období navýšení evropských zdrojů v rámci Národního plánu obnovy v objemu 12,5 mld. Kč,“ sdělil vicepremiér pro hospodářství Karel Havlíček.
Významnou roli v tomto úsilí dlouhodobě plní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). V roce 2019 vzrostlo HDP o 6,3 % a veřejné výdaje z ČR vzrostly o 7,26 %. K nárůstu přispěla činnost RVVI, která se podílí jako odborný poradní orgán vlády na přípravě návrhu výdajů na VaV ze státního rozpočtu. V posledních letech RVVI usiluje o navýšení rozpočtu a efektivní zacílení těchto veřejných zdrojů, které mají zajistit dlouhodobě stabilní a předvídatelné financování systému s akcentem na posílení institucionálního financování, a dále mají přispět k akceleraci soukromých výdajů na VaV.
Po roce 2016 je zřetelný výrazný nárůst prostředků investovaných z domácích veřejných zdrojů (tj. zejména především ze státního rozpočtu). Veřejná domácí podpora na VaV činila v roce 2019 37,6 mld. Kč.
Ze zahraničních veřejných zdrojů se podařilo v loňském roce výzkumným organizacím získat podporu ve výši 8,1 mld. Kč, tj. o 5,4 mld. Kč více než v roce 2016.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva