Rosatom: Do ITER dorazil prototyp divertoru, klíčové součásti tokamaku

20.12.2021 22:23 | Tisková zpráva

Na staveniště mezinárodního tokamaku ITER ve Francii 16. prosince 2021 dorazil prototyp jednoho z nejdůležitějších systémů. Prototyp středové části divertoru byl vyroben v reálném měřítku ve výzkumném ústavu NIIEFA (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom).

Rosatom: Do ITER dorazil prototyp divertoru, klíčové součásti tokamaku
Foto: red
Popisek: Rosatom

„Jde o nejsložitější součást tokamaku, při jejímž vývoji museli ruští vědci použít velmi přesné výpočty a originální technická řešení. Kromě požadavků na spolehlivost a bezpečnost bylo důležité zajištění rovněž velké rozměrové přesnosti kvůli tomu, jak extrémní budou provozní podmínky divertoru,“ uvedl náměstek generálního ředitele ústavu NIIEFA Igor Rodin.

Doručená středová část divertoru bude nyní namontována do bloku divertoru a projde sérií zkoušek. Po potvrzení požadovaných parametrů bude v roce 2022 zahájena sériová výroba tohoto dílu. Ústav NIIEFA celkem vyrobí 54 středových částí divertoru a čtyři náhradní. Dodávky budou dokončeny v roce 2027.

Divertor se nachází ve spodní části vakuové nádoby tokamaku a jeho účelem je odvod výkonu reaktoru a udržování čistoty plazmatu. Pokud se kvůli působení plazmatu uvolní nějaké částice z primární stěny, tak budou díky divertoru odebrány už z okraje plazmatu a nedostanou se do jeho jádra, které by ochladily. Zařízení se skládá z těla bloku, na které se montují vnější součásti (japonské výroby), vnitřní součásti (evropské výroby) a centrální část (ruské výroby).

ITER je mezinárodním zařízením, které má jako první získat z termojaderné fúze více energie, než se do ní vloží. S ohledem na počet zapojených zemí a investiční náklady, jde o jeden z největších příkladů globálního partnerství v oblasti jaderné energetiky. Cílem je ukázat v praxi možnosti řízené termojaderné fúze, která představuje velmi čistý a bezpečný zdroj pro budoucnost lidstva. Do projektu se zapojuje Čína, Evropská unie, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a USA.

Důležitý přínos má i Rosatom, který koordinuje výzkum, výrobu a dodávky za ruskou stranu. Celkem bude z Ruska dodáno 25 složitých systémů s vysokou technologickou náročností jako například supravodivé cívky hlavních magnetů.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.
Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě. V Ruské federaci Rosatom staví 6 bloků včetně projektů VVER-1200, které jsou prvním zástupcem generace III+ v provozu. Realizuje také projekt plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.
Na světovém trhu s jadernými technologiemi Rosatom zaujímá přední pozici. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2017 hodnotu 133 miliard amerických dolarů a patří do něj 36 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Elegant Ostrava: Nadšenci historického lyžování i telemarkové hvězdy na Gruňském ledovci

22:03 Elegant Ostrava: Nadšenci historického lyžování i telemarkové hvězdy na Gruňském ledovci

V sobotu 18. 1. 2025 se koná na Gruni ve Starých Hamrech 13. ročník Mezinárodního mistrovství ČR v h…