Rosatom: Do druhého bloku Leningradské JE-2 začalo zavážení paliva

20.07.2020 14:21 | Zprávy

19. července 2020 bylo v jaderné elektrárně Leningradská JE-2 zahájeno fyzikální spouštění nového bloku s reaktorem VVER-1200. Do reaktoru byla zavezena první ze 163 palivových tyčí s jaderným palivem. Jadernou elektrárnu provozuje společnost Rosenergoatom (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom).

Rosatom: Do druhého bloku Leningradské JE-2 začalo zavážení paliva
Foto: Rosatom
Popisek: Leningradská JE - zavážení paliva

Generální ředitel společnosti Rosenergoatom Andrej Petrov k tomu řekl: „Zahájení  fyzikálního spuštění znamená, že všechny práce související se stavbou bloku byly dokončeny. Dnes toto nejdůležitější zařízení bloku získalo status „jaderné elektrárny“ a pracovníci elektrárny převzali zodpovědnost za bezpečný provoz bloku na dlouhé roky dopředu.“

Po ukončení zavážení paliva bude reaktor uveden do tzv. minimální regulované úrovně výkonu (až 1%), aby bylo možné prověřit bezpečnost všech fyzikálních procesů, které se zde odehrávají. Základním úkolem této etapy spouštění je potvrdit, že blok uváděný do provozu bude pracovat bezpečně a spolehlivě při projektových parametrech, a to po celou dobu svého provozu. Poté začne příprava bloku k energetickému spouštění a k zahájení výroby elektřiny. Uvedení energetického bloku do provozu je naplánováno na rok 2021. Reaktor  VVER-1200 Leningradské JE tak nahradí kapacitu energobloku č. 2 reaktorem RBMK-1000, který bude po 45 letech provozu na konci letošního roku definitivně odstaven.

Projekt VVER-1200 je vlajkovým reaktorem generace 3+ ruské státní korporace pro atomovou energii Rosatom a jediným reaktorem na světě generace 3+, který je vyráběn sériově.  Druhý blok Leningradské jaderné elektrárny se stane spolu s dvěma bloky Novovoroněžské JE-II,  které byly spuštěny v roce 2016 a 2019 a prvním blokem Leningradské JE-II, který byl spuštěn v roce 2017, čtvrtým sériově vyrobeným blokem.

Projekt VVER-1200 má oproti předchozí generaci (VVER-1000)  několik výhod. Kapacita reaktorového zařízení se zvýšila o 20 %, počet zaměstnanců se snížil o 30-40 %, životnost hlavního zařízení se zdvojnásobila a je v současnosti 60 let s možností prodloužení o dalších 20 let.

Tuto technologii se rozhodly využít například Finsko, Maďarsko, Čína, Bangladéš, Bělorusko, Turecko a další. Portfolio zahraničních projektů společnosti Rosatom v současnosti zahrnuje 36 bloků v různých fázích realizace ve 12 zemích světa.

S reaktory VVER-1200 mají české firmy reálné dodavatelské zkušenosti. Do nových bloků Leningradské jaderné elektrárny například dodaly armatury firmy Arako, Armatury Group, Modřany Power, Mostro a MPower Engineering, LOCA-kabely Kabelovna Kabex a čerpadla Sigma Group. Šlo v souhrnu o produkci za 350 milionů korun. Do elektrárny Novovoroněžská II putovaly z Česka v letech 2003 – 2016 armatury, hermetické kabelové průchodky, čerpadla, elektropohony, laboratorní vybavení a obráběcí stroje v celkové hodnotě přes 1,4 miliardy korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Hlavní město podpoří Jedličkův ústav, poskytne dotaci na léčebné terapie

7:33 MHMP: Hlavní město podpoří Jedličkův ústav, poskytne dotaci na léčebné terapie

Praha poskytla dotaci ve výši 100 000 Kč pro Nadaci Jedličkova ústavu. Peníze jsou určené na projekt…