Rosatom: Do druhého bloku Leningradské JE-2 začalo zavážení paliva

20.07.2020 14:21 | Zprávy

19. července 2020 bylo v jaderné elektrárně Leningradská JE-2 zahájeno fyzikální spouštění nového bloku s reaktorem VVER-1200. Do reaktoru byla zavezena první ze 163 palivových tyčí s jaderným palivem. Jadernou elektrárnu provozuje společnost Rosenergoatom (součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom).

Rosatom: Do druhého bloku Leningradské JE-2 začalo zavážení paliva
Foto: Rosatom
Popisek: Leningradská JE - zavážení paliva

Generální ředitel společnosti Rosenergoatom Andrej Petrov k tomu řekl: „Zahájení  fyzikálního spuštění znamená, že všechny práce související se stavbou bloku byly dokončeny. Dnes toto nejdůležitější zařízení bloku získalo status „jaderné elektrárny“ a pracovníci elektrárny převzali zodpovědnost za bezpečný provoz bloku na dlouhé roky dopředu.“

Po ukončení zavážení paliva bude reaktor uveden do tzv. minimální regulované úrovně výkonu (až 1%), aby bylo možné prověřit bezpečnost všech fyzikálních procesů, které se zde odehrávají. Základním úkolem této etapy spouštění je potvrdit, že blok uváděný do provozu bude pracovat bezpečně a spolehlivě při projektových parametrech, a to po celou dobu svého provozu. Poté začne příprava bloku k energetickému spouštění a k zahájení výroby elektřiny. Uvedení energetického bloku do provozu je naplánováno na rok 2021. Reaktor  VVER-1200 Leningradské JE tak nahradí kapacitu energobloku č. 2 reaktorem RBMK-1000, který bude po 45 letech provozu na konci letošního roku definitivně odstaven.

Projekt VVER-1200 je vlajkovým reaktorem generace 3+ ruské státní korporace pro atomovou energii Rosatom a jediným reaktorem na světě generace 3+, který je vyráběn sériově.  Druhý blok Leningradské jaderné elektrárny se stane spolu s dvěma bloky Novovoroněžské JE-II,  které byly spuštěny v roce 2016 a 2019 a prvním blokem Leningradské JE-II, který byl spuštěn v roce 2017, čtvrtým sériově vyrobeným blokem.

Projekt VVER-1200 má oproti předchozí generaci (VVER-1000)  několik výhod. Kapacita reaktorového zařízení se zvýšila o 20 %, počet zaměstnanců se snížil o 30-40 %, životnost hlavního zařízení se zdvojnásobila a je v současnosti 60 let s možností prodloužení o dalších 20 let.

Tuto technologii se rozhodly využít například Finsko, Maďarsko, Čína, Bangladéš, Bělorusko, Turecko a další. Portfolio zahraničních projektů společnosti Rosatom v současnosti zahrnuje 36 bloků v různých fázích realizace ve 12 zemích světa.

S reaktory VVER-1200 mají české firmy reálné dodavatelské zkušenosti. Do nových bloků Leningradské jaderné elektrárny například dodaly armatury firmy Arako, Armatury Group, Modřany Power, Mostro a MPower Engineering, LOCA-kabely Kabelovna Kabex a čerpadla Sigma Group. Šlo v souhrnu o produkci za 350 milionů korun. Do elektrárny Novovoroněžská II putovaly z Česka v letech 2003 – 2016 armatury, hermetické kabelové průchodky, čerpadla, elektropohony, laboratorní vybavení a obráběcí stroje v celkové hodnotě přes 1,4 miliardy korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Dětské prohlídky s Medvědem Brunem v jeskyni Výpustek

20:16 Správa jeskyní: Dětské prohlídky s Medvědem Brunem v jeskyni Výpustek

Letošní dlouhé zimní prázdniny si rodiče s dětmi mohou zpestřit návštěvou jeskyně Výpustek u Křtin v…