Dva prstence s nátrubky a horní příruba byly nejprve usazeny na sebe ve svislé poloze a zajištěny dočasnými spojkami. Celá 170tunová sestava pak byla položena naležato a umístěna do svařovacího stroje, kde pracovníci udělají první dva kruhové svary. Materiál se kvůli svařování nahřívá na 150 až 300 °C a celý proces trvá 22 dní.
Další cesta vrchní části reaktoru bude mířit do pece, kde bude ohřáta až na 620 °C. To se dělá kvůli tomu, že svařování mění mechanické vlastnosti kovů. Zahřátím a postupným chladnutím kovu se mu původní vlastnosti vracejí a získává tak požadovanou odolnost.
Následovat ještě budou kontroly svarů a pak bude na vnitřní stěnu vrchní části reaktoru v oblasti svarů nanesena antikorozní vrstva.
Reaktor je jednou z hlavních komponent jaderné elektrárny a jde o válcovou nádobu s poloeliptickým dnem. Uvnitř se nachází aktivní zóna s jaderným palivem. Ve vrchní části do reaktoru ústí potrubí přivádějící a odvádějící chladící vodu primárního okruhu. Nahoře je tlaková nádoba hermeticky uzavřena víkem, kterým procházejí kabely pro vnitroreaktorové senzory a pohony řídicích tyčí.
Jaderná elektrárna Kudankulam vzniká v Indii a celkem bude mít 6 bloků typu VVER-1000. První blok je v provozu od roku 2014, druhý byl spuštěn v roce 2016. Výstavba 3. a 4. bloku byla zahájena v roce 2017 a 5. blok se staví od června 2021. Výroba komponent s dlouhou dodací lhůtou probíhá podle rámcové smlouvy o výstavbě 5. a 6. bloku z roku 2017.
Do výstavby elektrárny Kudankulam jsou dodavatelsky zapojeny i české firmy. Například opavská armaturka Arako sem dodala přes 2000 kusů regulačních armatur, Kabelovna Kabex z Holýšova zase 2500 kilometrů kabelů a Armatury Group bezmála tisíc kusů různých typů armatur. Hodnota dodávek těchto tří firem překračuje v součtu 1 miliardu korun. Dále bychom zde našli přes 300 šoupátek od MSA, 31 čerpacích agregátů od Sigma Group, elektropohony od ZPA Pečky a vysokotlaké ohříváky z Vítkovic.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva