Rosatom postaví v Zambii ústav jaderného výzkumu a technologií

20.02.2017 15:48 | Zprávy

V rámci návštěvy zambijské delegace v Moskvě byla 16. února 2017 mezi ruskou a zambijskou vládou podepsána dohoda o spolupráci při výstavbě ústavu jaderného výzkumu a technologií na území Zambie.

Rosatom postaví v Zambii ústav jaderného výzkumu a technologií
Foto: red
Popisek: Rosatom

Dokument za ruskou stranu podepsal Alexej Lichačev, generální ředitel ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, a za zambijskou stranu Simon Miti, stálý tajemník úřadu zambijské vlády.

Ústav bude vybaven laboratořemi a pracovišti pro celé spektrum výzkumných prací a jeho základ bude představovat víceúčelový reaktor o výkonu do 10 MW chlazený i moderovaný vodou. Vědecké zařízení umožní provádět výzkumy v oblasti radiobiologie a také rozjet výrobu radionuklidů pro široké použití v diagnostice a terapii onkologických onemocnění v Zambii.

Technologie ozařování potravinářské a zemědělské produkce v rámci jejího zpracování a boje se škůdci, používané ústavem, umožní prodloužit její skladovací lhůty a podpoří růst vývozu zemědělské produkce ze Zambie a rozvoj tamější živočišné výroby. Díky novému ústavu se také vytvoří skupina zambijských vysoce kvalifikovaných pracovníků v jaderné oblasti, kteří budou moci realizovat zambijský jaderný výzkumný program.

Podpis smlouvy.

Alexej Lichačev to komentuje: „Rosatom dosud postavil po celém světě přes 120 výzkumných reaktorů, z toho více jak 20 vzniklo v zahraničí, například v Číně, Egyptě, Německu a Česku. Naše kompetence a znalosti umožní Zambii realizovat projekt, který má pro ni zásadní význam. Rosatom svým africkým partnerům poskytne všestrannou podporu jak při zdokonalování jaderné infrastruktury, která je nezbytná pro realizaci programu jaderné energetiky, tak i při přípravě potřebného personálu a dalších otázkách spojených s realizací projektu.“

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2015 hodnotu 110 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

platy

Podepsal byste se pod slib Fialy, že za pár let budeme mít platy jako v Německu nebo Rakousku? Není to spíš jen čirý populismus pokud ne přímo lež? Protože třeba teď jste už nějaký rok u moci a máte dojem, že naše životní úroveň nebo reálné mzdy rostou? Já mám totiž spíš opačný pocit a rozhodně nejs...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vojenské lesy a statky Mimoň se pyšní moderním areálem Správy služeb

22:03 Vojenské lesy a statky Mimoň se pyšní moderním areálem Správy služeb

Sny generací zaměstnanců v divizi VLS Mimoň se v letošním roce naplnily. Po mnoha letech se povedlo …