SANEP: Hnutí ANO posiluje, TOP 09 by se v únoru nedostala do Sněmovny

05.03.2018 13:55 | Zprávy

Vítěz loňských sněmovních voleb hnutí ANO nadále svoji vedoucí pozici posiluje. Aktuálně má hnutí ANO podporu 32,1% voličů, což je o 2,5 procentního bodu ve srovnání s posledním volebním výsledkem.

SANEP: Hnutí ANO posiluje, TOP 09 by se v únoru nedostala do Sněmovny
Foto: SANEP
Popisek: SANEP, logo

Ačkoli se Andrej Babiš potýká s prozatím neúspěšným sestavením vlády a nadále i s kauzou Čapí hnízdo, stále má na své straně téměř třetinovou voličskou podporu, která vysoce převyšuje volební zisky ostatní parlamentních stran.

Aktuálně druhý největší zisk volebních preferencí náleží Pirátům, kteří by v únoru získali 12,1% hlasů, což je o 1,4 procentního bodu více ve srovnání s loňských volebním ziskem.

Třetí nejsilnější stranou by se v případě hypotetických únorových voleb stala SPD, a to se ziskem 11,3% hlasů, což je navýšení ve srovnání s výsledkem loňských sněmovních voleb o 0,9 procentního bodu.

Čtvrtou nejsilnější stranou je s aktuální voličskou podporou 10,8% ODS, která v porovnání s loňskými říjnovými volbami naopak ztrácí 0,5 procentního bodu. Pátá ČSSD si s aktuální voličskou podporou 7,5% voličů ve srovnání s loňským volebním výsledkem polepšila o 0,3 procentního bodu. KSČM v únoru získala o 0,8 procentního bodu více než v loňských volbách a aktuálně má tak podporu 6,9% voličů. Lidovci mají v únoru podporu 5,8% voličů, což je stejná hodnota, které dosáhli v loňských sněmovních volbách. Hnutí STAN by se ziskem 5,4% hlasů bylo posledním politickým uskupením, které by v únoru získalo sněmovní křesla.

Pod pětiprocentní hranicí zůstala v únoru se ziskem 4,5% hlasů TOP 09. Jak ukazují únorové volební preference, hnutí ANO i přes veškeré problémy a kauzy, s nimiž se potýká předseda Andrej Babiš, u voličů získává stále větší podporu. Voliči hnutí ANO tak dávají ve své podstatě najevo, že stávající kauzy Andreje Babiše a problémy se sestavením vlády prozatím nevnímají za natolik podstatné, aby se od podpory hnutí ANO odklonili.

V této souvislosti je však nutné zmínit, že i vzájemné vztahy Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem, které naopak voliči hnutí ANO vnímají velmi pozitivně, nemusí ochránit hnutí ANO a Andreje Babiše od všech problémů. Prozatím však toto spojenectví přináší hnutí ANO kladné body. Voliče hnutí ANO však posilují i mediální výpady a kritika politických oponentů, a to zejména proti Andreji Babišovi. Právě mediální a politické výpady jsou pak stmelujícím faktorem i pro voliče SPD, které navíc na svoji stranu získává bývalé voliče KSČM. Naopak pro voliče ODS má pozitivní vliv neochota vstoupit do vlády s hnutím ANO.

Zajímavý je pak i přesun voličů TOP 09 k hnutí STAN. Dění na domácí politické scéně tak proti sobě postavilo na jedné straně voliče hnutí ANO, SPD, KSČM, ale i prezidenta Miloše Zemana, proti ODS, STAN, TOP 09 a neúspěšného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. Mezi těmito mlýnskými kameny pak zůstávají sociální demokraté a Piráti. Zatímco voliči ČSSD přešlapují na místě a s obavami a možná i určitou nadějí čekají na nadcházející události, Piráti z aktuálních politických událostí těží a získávají politické body, ale zejména pak voliče.

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretický volební zisk politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily tříprocentní hranici.

HYPOTETICKÝ VOLEBNÍ MODEL – POSLANECKÉ MANDÁTY:

Hypotetický volební model byl sestaven pomocí d'Hondtovy metody pro výpočet mandátů. Vychází z únorového průzkumu volebních preferencí, tedy pouze z hlasů 61,8% rozhodnutých voličů a také údajů posledních sněmovních voleb.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 15. – 21. února 2018 na vybrané skupině 2.329 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 19.057 dotázaných.

Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Průzkum aktuálních volebních (nikoli stranických) preferencí a předpokládaný hypotetický volební model vychází pouze z hlasů 61,8% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Zúčastněte se soutěže Mladí fotografují památky 2025

22:03 Národní památkový ústav: Zúčastněte se soutěže Mladí fotografují památky 2025

Dovolujeme si upozornit na soutěž Mladí fotografují památky 2025, kterou organizuje Sdružení histori…