V nedělním pořadu Partie na CNN Prima News diskutovali bývalí čeští premiéři Petr Nečas (ODS) a Jiří Paroubek (ČSSD) o klíčových tématech, jako jsou výdaje na obranu, obchodní politika EU a USA či předvolební situace. Hlavním bodem sporu bylo zvýšení českých výdajů na obranu ze dvou procent HDP a plánovaný růst na tři procenta.
Je dobře, že máme přímou volbu prezidenta?Anketa
Petr Nečas obhajoval zvýšení výdajů na obranu jako nezbytnou reakci na válku na Ukrajině a rostoucí hrozbu ze strany Ruska: „Pouze několik stovek kilometrů od naší hranice je země, která je v regulérní válce. To jsou dramatické změny ve strategické situaci. Spojené státy dlouhodobě tlačí na to, aby Evropa převzala větší zodpovědnost za svou obranu.“
„Spojené státy kladou důraz na to, aby evropský pilíř NATO převzal větší zodpovědnost za obranu Evropy. Ta nerovnováha tam byla dlouhodobá. Čísla jsou, že evropští členové NATO a Kanada měly pouze 50 % výdajů na obranu, jaké měly samotné Spojené státy. Ten poměr byl prostě 2 ku 1, a to již nebylo dlouhodobě udržitelné,“ zastával se Nečas požadavku USA, aby evropské země vydávaly více na zbrojení.
Dodal, že historická zkušenost z roku 1938 ukazuje, že v krizových situacích je nutné rychle investovat do obrany.
Jiří Paroubek však zvýšení výdajů kritizoval a varoval před dopady na sociální systém:
„Pokud budeme vynakládat 300 miliard korun na obranu při stagnaci ekonomiky, znamená to osekání výdajů na důchody, zdravotnictví a školství. Geopolitická situace se může změnit za půl roku, pokud se uzavře mír na Ukrajině. Myslím si, že obě dvě ty velmoci – Spojené státy a Rusko – k tomu rychle směřují,“ řekl a dodal, že inflace v posledních letech dostoupila opravdu vysoké úrovně a tu důchodcům nikdo nekompenzoval.
Nečas mu oponoval, že důchodci mají inflaci plně kompenzovanou a že stát má dostatečný rozpočtový manévrovací prostor. „Je potřeba zdůraznit, že důchodci vzhledem k tomu, že se vždy valorizuje o celou inflaci, tak jsou jedinou skupinou obyvatelstva v České republice, kdo tu inflaci postupně, s jistým časovým prodlením, mají stoprocentně kompenzovánou, takže tady je potřeba říci, že nikdo nebude měnit toto valorizační schéma a snižovat kompenzaci o inflaci,“ vypálil Nečas.
Paroubek zpochybnil nákup amerických stíhaček F-35, které podle něj budou stát až 300–400 miliard korun:
„Pan Nečas lakuje narůžovo. To nejsou jen 140 miliard, ale mnohem více. Jsou to obrovské částky, které zatíží rozpočet.“
Nečas však trval na tom, že cena zahrnuje i modernizaci letecké základny v Čáslavi a že jde o dlouhodobou investici:
„Středočeský kraj a Praha dají 140 miliard za příměstské vlaky na 15 let. My za stejnou částku koupíme 24 stíhaček na 40 let.“
V debatě o obchodní politice Paroubek varoval před eskalací konfliktu mezi USA a Čínou:
„Obě země hrají hru na stracha. Pokud se nedohodnou, dopad to bude mít i na Evropu. Čína je náš druhý největší obchodní partner, není rozumné ji démonizovat.“
Nečas souhlasil, že by EU měla jednat s USA koordinovaně, ale upozornil, že Trumpův tlak povede k větším nákupům amerického zboží včetně zbraní a LNG.
Na závěr Nečas komentoval aktuální volební průzkumy, podle kterých by ANO vyhrálo volby.
„Do voleb je šest měsíců, nevidím důvod k panice. SPOLU má šanci, i když vládu bude muset sestavovat s více partnery.“
Paroubek však upozornil, že vládě chybí čas na pozitivní změny a že výsledek závisí na tom, zda menší strany překročí pětiprocentní práh.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera