Je krize skutečnou příležitostí pro strukturální reformy a zásadní změny v Evropě? To byl ústřední motiv prestižního fóra, kterým Eurofound, Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek, zahájila svůj čtyřletý pracovní program na podporu rozvoje politik zaměstnanosti a sociálních politik pro konkurenceschopnou Evropu v Dublinu ve dnech 14. - 15. 2. 2013. Akce byla organizována ve spolupráci s irským předsednictvím v Radě EU a pod záštitou komisaře pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začlenění László Andora.
Více než 220 účastníků z řad politiků, zaměstnavatelů, odborů, nevládních organizací a akademické sféry diskutovalo o solidaritě a odpovědnosti, o připravenosti na „více Evropy“, do jaké míry jsou potřebné společné akce na úrovni EU a jakým je vlastně EU příkladem v globálním měřítku. Je jedna krize, nebo ve skutečnosti tolik krizí, kolik je členských států? Evropa nyní potřebuje vyvážený přístup k fiskální konsolidaci a strukturálním reformám. Fórum otevřelo otázku, co jsou a co nejsou strukturální reformy, jaké reformy již dlouhodobě běží a jaké reagují na krizi. Které priority budou na realizaci jednoduché a které komplikované a dlouhodobé, které se musí realizovat na národní a které na evropské úrovni. Za důležité se považuje i načasování, kvalita a účinnost reforem. Diskutována byla také otázka, jak politiky zaměstnanosti a sociální politiky utvářet a jak tyto inovativní politiky následně implementovat.
Komisař László Andor zahájil své vystoupení slovy: „Čelíme sociální naléhavosti, krize s sebou přináší riziko chudoby a cestou z krize jsou sociální začlenění a sociální investice.“ Komisař následně představil nový balíček pro investice do sociálních politik, který reprezentuje nový integrovaný program, jehož záměrem není jen posílit individuální přístup k současným potřebám jednotlivých občanů, ale také jim zajistit podporu v rámci celého životního cyklu.
Generální tajemník Mezinárodní organizace práce (ILO) Guy Ryder, který se zaměřil na globální perspektivy pracovních trhů a riziko chudoby, řekl: „Nezaměstnanost celosvětově roste a pocit naléhavosti a nutnosti jednat nadále zůstává. Naší prioritou je nyní řešit nezaměstnanost mládeže. Mladí si nesmí myslet, že to bude znamenat další a další konference, ale že se skutečně něco změní.“
Renate Hornung-Draus, předsedkyně Výboru pro zaměstnanost a sociální věci BUSINESSEUROPE, při této příležitosti vyslala jménem zaměstnavatelů velice jasný signál o vztahu sociálního modelu a konkurenceschopnosti: „Nemůže se jednoduše říci, že evropský sociální model je předpokladem růstu a konkurenceschopnosti v Evropě. Je to jako se sporem, co bylo dřív - slepice nebo vejce. Je třeba si uvědomit, že Evropa má svou dlouhodobou historii dobré průmyslové a ekonomické výkonnosti, a právě to jí umožnilo vytvořit si vlastní sociální model. Zaměstnavatelé cítí svou odpovědnost za zlepšení situace na trzích práce a chtějí být součástí společného projektu, který pomůže zaměstnanost mládeže zvýšit.“
Bernadette Sègol, generální tajemnice evropské odborové centrály ETUC reagovala na otázku o budoucnosti sociálního dialogu v nových socioekonomických podmínkách: „Všichni jsme si vědomi klíčové role sociálního dialogu. Ale nyní se na národní i evropské úrovni vytvářejí politiky, které sociální dialog podrývají a staví ho do pozice zbytečného nástroje.“
Staffan Nilsson, prezident Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV), řekl: „Nemáme jednu krizi, máme více krizí. Proto nemůžeme mít jen jeden sociální model. Máme ale společné cíle. Proto mě mrzelo, že ministři okomentovali výsledky dohody o rozpočtu EU slovy „dosáhli jsme toho nejlepšího pro naši zem, protože, co je dobré pro členský stát, musí být současně dobré pro Evropu“.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva