SP ČR: Zástupci BIAC se sešli s velvyslanci při OECD

17.01.2013 21:23 | Zprávy

Globální byznys volá po nastolení důvěry v investování. 13 klíčových opatření na podporu růstu - finanční trhy, systémy daní, pracovní trhy, vzdělávání.

SP ČR: Zástupci BIAC se sešli s velvyslanci při OECD
Foto: Archiv
Popisek: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Stejně tak jako pro evropské podnikatele je pro globální byznys klíčovým heslem nastolení důvěry podnikatelů k investování. Tvůrci politik jak na evropské, tak globální úrovni si musí uvědomit, že tvůrcem růstu a pracovních příležitostí je především soukromá podnikatelská sféra a příznivé podnikatelské prostředí musí být centrem všech politik a prováděných reforem.

Letošní pravidelná konzultace zástupců BIAC, Poradního výboru OECD pro podnikání a obchod, s velvyslanci členských států při OECD, která se konala 16. 1. 2013 v budově OECD v Paříži, byla milníkem v dosavadní padesátileté spolupráci. Setkání totiž reagovalo na iniciativu „Nový přístup k ekonomickým výzvám“, která byla přijata na loňském květnovém ministerském zasedání OECD. Tato iniciativa je výsledkem určité sebereflexe OECD na současnou globální situaci. OECD by ve svých aktivitách chtěla jít nad rámec své tradiční role, připravovat kvalitní vstupy pro vrcholná setkání G-20 a být tak jakýmsi spolutvůrcem globální vize.

Podnikatelská lobby sdružená v BIAC to chápe jako nový impuls pro vzájemnou spolupráci směřující k vytváření politik vedoucích k růstu a konkurenceschopnosti.

Sedmnáctičlenná delegace BIAC pod vedením předsedy Charlese P. Heetera z Deloitte Touche Tohmatsu Limited (USA) se setkala s generálním tajemníkem OECD Angelem Gurríou a téměř třemi desítkami velvyslanců při OECD. Česká republika byla zastoupena radou-vyslancem panem Bohumilem Dolejším.  

V úvodním projevu předseda BIAC Charles P. Heeter zdůraznil, že byznys si je dobře vědom, pod jakým tlakem jsou nyní vlády členských států OECD při každodenním vyvažování prorůstových opatření s opatřeními na udržení makroekonomické rovnováhy a stability. Nová iniciativa „Nové přístupy k ekonomickým výzvám“ může být tou správnou cestou k přehodnocení přístupu k tomu, jak vytvářet účinné politiky, a to jak z hlediska hospodářské obnovy, tak z dlouhodobé perspektivy.

BIAC ve svém poselství přináší přehled námětů, které by mohly být relevantní pro práci OECD při tvorbě politik a nastartování růstu. „Růst a pracovní příležitosti - to je to, co potřebujete vy i my. OECD je ojedinělou platformou pro konzultaci s byznysem,“ zdůraznil v rámci diskuse s OECD předseda BIAC Charles P. Heeter.

Návrhy opatření jsou rozděleny do tří skupin: 1) přístupy z hlediska krátkodobého a dlouhodobého růstu, 2) finanční systém a reálná ekonomika a 3) politika zaměstnanosti a sociální politika.

Kvalitně moderovaná diskuse se točila kolem hledání rovnováhy mezi úspornými opatřeními a růstem, a otázky čím kompenzovat vynucená úsporná opatření. Byznys by rád viděl plán toho, jak jsou implementovány potřebné reformy. Dle průzkumu mezi členskými organizacemi je 68 % reformních opatření implementováno nedostatečně a 30 % z nich není implementováno vůbec. Další z panelů se věnoval finančním trhům a tomu, zda úzce retrospektivní pohled na finanční trhy povede k jejich uzdravení. Přílišná regulace (Basel III) povede sice ke snižování rizika v portfoliích bank (40 % evropských bank nastoupilo tuto cestu), ale je otázkou, jak opatření zpětně dopadne na úvěrové trhy. Diskutováno bylo také jak nastavit daňové systémy, aby podporovaly růst a neochromily konkurenceschopnost, obchod a investice. Byznys klade důraz i na flexibilní formy práce na podporu integrace dlouhodobě nezaměstnaných a lidí s nízkou kvalifikací na trh práce, přístup ke kvalitnímu vzdělávání, úlohu odborného vzdělávání a přípravy a rozvoj duálních systémů. Předmětem diskuse byla také vysoká nezaměstnanost mládeže a nevyužitý potenciál žen.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

19:39 Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

Za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, ministra průmyslu a obchodu Lukáše…