Setkání zástupců českých a slovenských průmyslníků bylo zaměřeno na priority slovenského předsednictví ve druhém pololetí letošního roku. „My za nás vidíme tři hlavní témata – migraci, energetiku a BREXIT,“ uvedl prezident AZZZ Tomáš Malatinský. Viceprezident SP ČR Stanislav Kázecký poukázal na to, že „rostou protiunijní nálady a lidé si přestávají uvědomovat, že členství v EU má pro obě země politický a ekonomický význam“. V diskusi vystoupil i president RUZ Miroslav Kiraľvarga.
Živou diskusi vyvolal postoj k otázce udělení statutu tržní ekonomiky Číně a riziko negativních dopadů na ocelářský a také keramický průmysl a na další sektory. V diskusi slovenští zástupci vyjádřili svůj kritický postoj k udělení statusu právě v souvislosti s ocelářstvím. Diskuse se věnovala přípravě dohody mezi EU a USA (TTIP) a možným výhodám či rizikům. Zaměřila se i na sankce EU-Rusko, které přinesly problémy některým odvětvím a podnikům v obou zemích. „Je třeba si však uvědomit, že jakmile dojde na sankce, krvácí obě strany,“ shodli se zástupci českých a slovenských zaměstnavatelů.
Prezident SP ČR Jaroslav Hanák v souvislosti s řadou aktuálních evropských témat vyzval k další intenzivnější spolupráci a k pravidelným setkáváním. Oba prezidenti slovenských svazů tento záměr podpořili. Shodli se v tom, že Česká republika a Slovensko jsou nejprůmyslovější země Evropy a je proto důležité „spojit síly a trochu moderovat evropské politiky“. V rámci jednání padl i návrh na svolání širšího jednání byznysu zemí Visegrádské čtyřky.
V rámci setkání rezonovala společná témata z „národních úrovní“. Zejména se hovořilo o problematice trhu práce a predikcích potřeb trhu práce v době, kdy jsou podniky vystaveny stále dramatičtějšímu nedostatku pracovníků. Vyměňovaly se zkušenosti, jak nastavit předvídatelnou a pro podniky akceptovatelnou minimální mzdu, kdy SP ČR dlouhodobě požaduje nastavení objektivních kritérií jejího zvyšování.
Hovořilo se i o nastavení systému nemocenské, zejména o tlaku na zrušení tzv. karenční doby a o nákladech s tím souvisejících. Obě strany si vyměnily názory na úroveň tripartity a zapojení sociálních partnerů. „Svaz je úspěšný, jeho síla roste a sílí. Za úspěch považujeme velký vliv v tripartitě, a že si byznys určuje ekonomická témata,“ uvedl Jaroslav Hanák. Debata se stočila i na výkonnost ekonomik, fiskální politiku, daně a podporu investic.
Jaroslav Hanák zmínil, že pro SP ČR byl zejména rok 2015 mimořádně důležitý. SP ČR loni oslavil 25 let svého vzniku a organizoval celostátní kampaň Rok průmyslu a technického vzdělávání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva