SVS: Polsko vyhlásilo ohnisko ptačí chřipky u českých hranic, uzavřená pásma zasáhnou i do ČR

13.01.2017 10:15 | Zprávy

Polské dozorové orgány dnes oznámily vyhlášení ohniska vysocepatogenní aviární influenzy (ptačí chřipky) v malochovu drůbeže v těsné blízkosti českých hranic. Státní veterinární správa (SVS) v reakci na to vydala mimořádná veterinární opatření, která vymezí uzavřená pásma ohnisek v příhraniční oblasti v Královéhradeckém kraji.

SVS: Polsko vyhlásilo ohnisko ptačí chřipky u českých hranic, uzavřená pásma zasáhnou i do ČR
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

V nich budou platit stejná pravidla, která byla nastavena pro pásma ohnisek letos dosud potvrzených v České republice. Utrácení drůbeže v ochranném pásmu nařízeno nebude.

Podle informace, které Polsko zveřejnilo v systému ADNS, jímž si členské státy EU předávají důležité informace o nákazách zvířat, byl výskyt vysocepatogenní ptačí chřipky H5N8 potvrzen v malochovu drůbeže v kladském okresu. Drůbež v ohnisku má být ještě dnes utracena a následně neškodně zlikvidována. Jak tříkilometrové ochranné pásmo k ohnisku, tak desetikilometrové pásmo dozoru zasahuje na území ČR.

V uzavřených pásmech bude proveden soupis drůbeže v drobnochovech. Dle aktuálních informací se v pásmu dozoru na české straně nacházejí dva komerční chovy drůbeže, z nichž jeden není momentálně naskladněn. Jejich činnost by neměla být vydaným nařízením zásadně dotčena. Nařízení, která v souvislosti s aktuální nákazou ptačí chřipky SVS dosud vydala, naleznete zde.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysocepatogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty.

Současná forma viru je vysoce patogenní pro ptáky, nicméně přenos na člověka nebyl doposud zaznamenán. Jde o ptačí formu chřipkových virů, ke kterým není člověk jako savec příliš vnímavý. Rizikem je zde možná mutace viru, která by následně mohla ohrozit zdraví lidí. Proto se provádí utracení ptáků v ohnisku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Legislativní novinky jsou pro podnikatele přínosem, další změny očekávají během roku

16:08 Hospodářská komora: Legislativní novinky jsou pro podnikatele přínosem, další změny očekávají během roku

S počátkem roku vstoupila v platnost řada legislativních změn, které ovlivní podnikatelské prostředí…