SVS nabádá chovatele k preventivním opatřením v souvislosti s novými případy ptačí chřipky v Evropě

09.11.2016 21:46 | Zprávy

Několik evropských zemí v uplynulých dnech informovalo o výskytu nových ohnisek vysocepatogenní aviární influenzy (ptačí chřipky) na svém území. Nové případy potvrdily Maďarsko, Polsko a Německo, možný výskyt je hlášen také z Chorvatska a Švýcarska.

SVS nabádá chovatele k preventivním opatřením v souvislosti s novými případy ptačí chřipky v Evropě
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Případy jsou, podobně jako v předchozích letech, patrně spojeny s podzimní migrací tažných ptáků. Státní veterinární správa (SVS) proto upozorňuje na zvýšené riziko zavlečení ptačí chřipky do chovů drůbeže. Zároveň apeluje na chovatele, aby průběžně sledovali zdravotní stav drůbeže a věnovali zvýšenou pozornost dodržování preventivních opatření v chovech. Dlužno dodat, že v českých chovech nebyla tato nákaza zaznamenána od roku 2007.

Maďarské úřady informovaly o novém ohnisku vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI) H5N8 na jihovýchodě země, poblíž hranic s Rumunskem. Nákaza se zde vyskytla na hospodářství s chovem cca 10 000 kusů drůbeže. Více než 2 000 ptáků uhynulo, ostatní drůbež byla utracena a neškodně zlikvidována. Stejný kmen ptačí chřipky zjistily polské dozorové orgány u několika desítek uhynulých, volně žijících kachen a racků. Ohnisko se v tomto případě nachází na severozápadě země, poblíž hranic s Německem. V Německu byl rovněž potvrzen výskyt vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5N8 v regionu Ploen u volně žijících ptáků. Dle nejnovějších zpráv z aktuálního jednání vedoucích představitelů veterinárního dozoru je možný výskyt nákazy hlášen také z Chorvatska a Švýcarska.

Z výše uvedených důvodů rozeslala SVS zprávu chovatelským organizacím, v nichž upozorňuje na zvýšené riziko výskytu nákazy a s tím spojenou nutnost věnovat maximální pozornost sledování zdravotního stavu drůbeže a také dodržování zásad biologické bezpečnosti a prevence v chovech. Možná prevence ze strany chovatelů spočívá především v ochraně chovů před zavlečením nákazy volně žijícími ptáky zasíťováním oken a větracích otvorů, zasíťováním či úplným omezením výběhů. Důležité je také zabránit možné kontaminaci vody a krmiva trusem volně žijících ptáků. Napájení a krmení by proto mělo být drůbeži podáváno uvnitř hal, nebo pod přístřešky. Mezi další preventivní opatření náleží zákaz vstupu nepovolaných osob do hal a dodržování zoohygienických zásad v chovu, jednorázové naskladňování a vyskladňování turnusů i řádné používání dezinfekčních rohoží před vstupy do jednotlivých hal, popřípadě i vjezdů na farmu.

Pro prevenci šíření nákazy je důležité co nejrychlejší zjištění případného výskytu. Nutné je pravidelně sledovat zdravotní stav drůbeže, příjem krmiva a vody a pokles snášky. Chovatelé jsou dle platné legislativy povinni hlásit příslušné krajské veterinární správě změny zdravotního stavu charakterizované poklesem v příjmu potravy a vody o více než 20 %, poklesem v produkci vajec o více než 5 % po dobu delší než 2 dny a hlásit zvýšenou úmrtnost vyšší než 3 % týdně.

Pro případné podezření z výskytu nebezpečných nákaz má SVS zřízeny krizové telefonní linky, na které je možno v opodstatněných případech volat i o víkendech. Telefonní čísla jsou k dispozici na internetových stránkách SVS. Po kliknutí na příslušnou krajskou veterinární správu se mimo jiné objeví i telefonní číslo konkrétní krizové linky.

Ptačí chřipka drůbeže je nebezpečná nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva, vyvolaná virem influenzy A. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků, častěji však u vodních. K přenosu dochází zejména pozřením krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Viry vysocepatogenní aviární influenzy mohou způsobit rozsáhlé ztráty u domácí drůbeže. U volně žijících ptáků jsou úhyny naopak vzácné, jsou však k nákaze vnímaví a velice často jsou hlavními přenašeči nákaz. Vakcinace proti nákaze se neprovádí a v současnosti je i zakázána – postižené hejno se likviduje. Přenos virů z volně žijících ptáků na lidi nebyl dosud prokázán.

Aktuální informace o výskytu ptačí chřipky je také možné sledovat na internetových stránkách SVS.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: 25 milionů na zabezpečení péče o ohrožené a handicapované živočichy

16:33 AOPK ČR: 25 milionů na zabezpečení péče o ohrožené a handicapované živočichy

Spouštíme výzvu pro příjem žádostí do Programu péče o krajinu, a to v podprogramu pro zabezpečení pé…