Přeshraniční projekt je realizován v rámci Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014–2020 spolufinancovaného Evropskou unií. Jeho lídrem je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Projekt má za cíl zintenzivnit a prohloubit spolupráci institucí za účelem podpory a rozvoje přeshraniční železniční dopravy mezi státy ležícími na obou stranách Krušných hor, a to také ve vazbě na připravovanou a plánovanou vysokorychlostní železniční trať z Drážďan přes Ústí nad Labem do Prahy.
Realizace činností projektu probíhá od roku 2017, kdy se v červnu uskutečnila v Ústí nad Labem jeho zahajovací konference. Od té doby se odborníci z obou stran hranice scházejí na pravidelných workshopech a konferencích, kde se navzájem seznamují s dosaženými výsledky.
V souběhu s Projektem pro rozvoj železniční dopravy Sasko – Česká republika již několik měsíců probíhají intenzivní práce společného projektového týmu se správcem německé drážní infrastruktury DB Netz pro přípravu nového železničního spojení Drážďany – Praha.
Komplexní vyhodnocení první etapy jednoznačně doporučilo změnu trasy nové vysokorychlostní trati mezi Prahou a Drážďany tak, aby bylo přímým zapojením trati obslouženo krajské město Ústí nad Labem, kde má vzniknout nové centrální osobní nádraží pro vlaky ze všech směrů. V druhé etapě studie se prověřují a vyhodnocují dílčí podvarianty návrhu. Prověřovaných technických a provozních modifikací je několik desítek, ať už se jedná o návrh krátkých nových spojek, alternativy překonání Labe v Ústí nad Labem nebo zavedení nových linek osobní dopravy.
Projekt pro rozvoj železniční dopravy Sasko – Česká republika se mimo geologických průzkumů soustředí také na dopravní a socioekonomické analýzy zaměřené na zlepšení propojení obou přeshraničních regionů. Dopravní část těchto analýz se zabývá maximalizací benefitů VRT Praha – Drážďany pro obyvatele příhraničních oblastí.
Říjnový geologický workshop se zaměřil na představení dílčích zjištění českých a saských geologů přímo v terénu. Projektový tým společně s dalšími partnery a zástupci tisku navštívil problematická místa ražby podkrušnohorského tunelu a místa plánovaných portálů tohoto tunelu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva