V lázních je vše připraveno, teď záleží jen na tom, jak rychle se podaří uzavřít nezbytné smlouvy se zdravotními pojišťovnami.
Intenzivní neurorehabilitace začala Sanatoria Klimkovice po vzoru špičkových zahraničních pracovišť poskytovat nejprve dětem s různými typy vrozených i získaných poškození mozku před osmi lety ve formě doplatkových programů, postupně je rozšířila i pro dospělé klienty. Od ledna příštího roku bude nově zařazen v seznamu zdravotních výkonů ošetřovací den následné rehabilitační péče pro děti s dětskou mozkovou obrnou. Intenzivní neurorehabilitace se bude hradit z veřejného zdravotního pojištění v minimálním rozsahu čtyř hodin denně, a to dvakrát ročně vždy 28 dní. Povinně se bude vyhodnocovat, zda má tato forma rehabilitací výsledky a péče se bude opakovaně poskytovat těm, kterým bude prokazatelně pomáhat. Takto hrazenou rehabilitaci budou moci poskytovat odborné léčebné ústavy.
Podklady pro nový systém úhrad na základě požadavku Ministerstva zdravotnictví zpracovala v letošním roce Sanatoria Klimkovice. V původním návrhu byly zahrnuty také stavy pro traumatech mozku, ty ale z končené podoby vyhlášky vypadly. Hlavním impulsem pro změnu byly výsledky studie, kterou dělaly klimkovické lázně v letech 2017 až 2018. Ty prokázaly, že intenzivní neurorehabilitace má u dětí s dětskou mozkovou obrnou daleko větší efekt než dosud hrazená, standardní lázeňská péče. Studie přišla na necelé 2 miliony korun, 700 tisíci korunami na ni přispěl Moravskoslezský kraj.
„V prosinci jsme ukončili jednání s ministerstvem zdravotnictví, nasmlouvali jsem třicet lůžek odborného léčebného ústavu na naší dětské léčebně, na nichž bychom chtěli poskytovat tuto péči. Jakmile nás ministerstvo písmeně vyrozumí o výsledku, zašleme žádosti na jednotlivé zdravotní pojišťovny, aby s námi uzavřely příslušné smlouvy. Očekáváme, že se nám podaří léčebný program zahájit na přelomu prvního a druhého kvartálu příštího roku,“ uvedl primář Sanatorií Klimkovice Tomáš Bauko.
Do té doby klienti mohou i nadále využívat samopláteckých nebo doplatkových typů intenzivních neurorehabilitačních programů. Ty zůstanou i v budoucnu otevřené také pro klienty s jinými typy poškození mozku. Doplatkové programy intenzivní neurorehabilitace na dětské léčebně využívaly v minulosti z více jak 70 procent děti s dětskou mozkovou obrnou, malých pacientů s jinými typy neurologických diagnóz bylo necelých 25 procent. V roce 2018 absolvovalo tyto programy celkem 403 dětí, letos jich bylo 423. Kapacita je stále zaplněna na několik měsíců dopředu.
Aktuálně Sanatoria Klimkovice připravují informační kampaň pro pediatry a neurology a také speciální informační telefonní linku pro rodiče a zájemce o zařazení do programu. Zároveň se chystá upgrade webových stránek, které zájemcům usnadní orientaci v nabízených programech a v podmínkách zařazení do programu intenzivní neurorehabilitace.
„Na změnu čekáme už mnoho let,“ potvrdila Petra Šišperová z Ostravy - Poruby, maminka sedmiletého Jakuba, který má spastickou kvadruparézu, tedy postižení všech čtyř končetin. Kuba zatím absolvoval lázeňskou intenzivní neurorehabilitaci dvakrát, znova se chystá příští rok.
„V minulosti jsme oslovili několik nadací, protože jsme sháněli peníze na speciální rehabilitační programy, ale nikdy jsme nic nedostali. Proto jsme si dosud vše platili z vlastních zdrojů, na úkor maximálního pracovního vytížení manžela. Chceme jet i v příštím roce, ale protože nevíme, jak rychle se podaří lázním uzavřít smlouvy s pojišťovnami, raději si sháníme potřebnou částku. Kuba by měl jít v září poprvé do školy, proto musí měsíční rehabilitační program absolvovat nejpozději v létě. Přestože jezdíme jen jednou ročně, protože na častější pobyty už nedáme dohromady peníze, Má Kubík dostatek cvičení. Navštěvuje totiž ostravský rehabilitační stacionář a platíme si i ambulantní programy. Dohromady vynakládáme obrovské sumy, takže doufáme, že se podaří uzavřít smlouvy s pojišťovnami co nejdříve, dost by nám to ulevilo. Je se trochu obáváme, jak to bude v budoucnu s kapacitou, protože jistě začnou této možnosti využívat i rodiče, kteří si dosud nebyli schopni peníze sehnat. A nikde jsme se nedozvěděli, kolik bude takových lůžek odborných léčebných ústavů, a kde všude se bude tato péče poskytovat,“ řekla Petra Šišperová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva