Sdružení místních samospráv ČR proto představitele obce na tuto povinnost upozorňuje; zároveň však dlouhodobě kritizuje skutečnost, že tuto povinnost zákon ukládá i komunálním, často neuvolněným politikům, a že aktuální znění zákona umožňuje prohlížení těchto údajů komukoliv, a to anonymně.
„Jedná se o porušení proporcionality mezi zájmem o transparentnost volených představitelů obcí a měst a legitimním zájmem na ochranu jejich soukromí,“ připomíná předseda Sdružení místních samospráv ČR Stanislav Polčák důvod, proč se z popudu SMS ČR skupina senátorů rozhodla napadnout zákon o střetu zájmů u Ústavního soudu.
Snaha SMS ČR chránit komunální politiky před dopady zákona o střetu zájmů však nekončí iniciováním návrhu na zrušení některých částí zákona o střetu zájmů u Ústavního soudu. „Usilujeme o schůzku s ministryní spravedlnosti Benešovou, kterou chceme požádat, aby do rozhodnutí Ústavního soudu bylo na porušení této povinnosti ze strany komunálních politiků pohlíženo shovívavěji,“ vysvětluje Stanislav Polčák. „Chceme ji rovněž upozornit na roztříštěnou praxi přestupkových úřadů, kdy stejné jednání – například pozdní podání oznámení a jeho doplnění po výzvě – je jedním úřadem řešeno jako přestupek, jiným ne. To dále zvyšuje nejistotu na straně komunálních politiků.“
SMS ČR také rozeslala obcím aktualizovanou metodiku věnovanou povinnostem komunálních politiků podle zákona o střetu zájmů a v metodické činnosti bude ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti i nadále pokračovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva