Senátní delegace v Kanadě podpořila řadu obchodních kontaktů

03.06.2016 10:50 | Zprávy

Podnikatelská delegace doprovázející předsedu Senátu Milana Štěcha zakončí svou týdenní kanadskou misi v Torontu. Podnikatelé hledali obchodní příležitosti v Ottawě, Montrealu a Calgary. Nyní se přesunují do hlavního obchodního centra Kanady Toronta, kde cítí největší potenciál obchodních vazeb, v pátek tam absolvují řadu jednání.

Senátní delegace v Kanadě podpořila řadu obchodních kontaktů
Foto: senát.cz
Popisek: Senátní a podnikatelská delegace

Předseda Senátu jednal s ministry a parlamentními šéfy a výbory – a to jak na úrovni federace, tak jednotlivých provincií. „Do Kanady celých 14 let nepřijel vysoký představitel ČR s podnikatelskou delegací, aby se chopili příležitostí, které druhá největší země světa nabízí. Věřím, že v Kanadě uspějí firmy z farmaceutického nebo strojírenského sektoru, slibný je ale i cestovní ruch nebo oblast technologických inovací,“ shrnul Milan Štěch. Ten navštívil Kanadu spolu s pěticí senátorů a dvacítkou podnikatelů.

Toronto je zároveň právě od tohoto týdne nově propojeno pravidelnou přímou leteckou linkou s Prahou. Ta otevírá dveře nejen turistům, a to v obou směrech, ale také byznysu. „S Kanadou úspěšně obchoduje Francie, Německo nebo Švýcarsko. Nelze pochybovat o tom, že i Česká republika patří na tento trh a my jsme velmi rádi, že po dlouhých letech do Kanady zamířil druhý nejvyšší představitel státu spolu s českými firmami. Vnímáme Kanadu jako obrovskou příležitost. Zintenzivníme kontakty s Kanadskou obchodní komorou, s jejímž viceprezidentem jsme se setkali,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory ČR Bořivoj Minář. Podnikatelskou delegaci, kterou v Kanadě vedl, tvořili zástupci 15 firem.

Mezi příklady dobrých výsledků delegace patří společnost RS DYNAMICS, jediná firma v EU zaměřená na vývoj a výrobu detektorů výbušnin, narkotik a radioaktivních látek. Její ředitel Jiří Bláha hodnotí kvalitu navázaných kontaktů jako úspěch, např. v Calgary uzavřel dohodu s místním partnerem vyvíjejícím a distribuujícím software pro bezpečnostní aplikace.

Zástupci Ústřední vojenské nemocnice Střešovice a společnosti Pharmdata navštívili nemocnici v Calgary, která má navýšit svou kapacitu z 250 lůžek na 700. Tím se otevře trh pro nákup léků, do kterého by se mohli zapojit čeští výrobci. Vyměnili si také zkušenosti se zapojením zdravotnického personálu z řad minorit. Zároveň vezou do Česka nově vyvinutý produkt pro ambulance, speciální svorku k okamžitému zastavení krvácení. České firmy také chtějí využít potenciál Kanady jako zprostředkovatele při vstupu na trhy třetích zemí. Příkladem je úspěšné jednání společnosti Dr. Müller Pharma, která díky potřebnému kontaktu z Kanady na právní kancelář v Nigérii vstupuje se svými léčivy na tento velký africký trh, který s Hospodářskou komorou navštívila před nedávnem.

České podniky si slibují zlepšení podmínek pro vstup do Kanady od smlouvy CETA, která má začít platit v příštím roce. Pokud by například některá z firem získala zakázku na stavbu elektrárny, nejenom že díky CETA ušetří na clech při dovozu komponentů, ale také se jí značně usnadní pravidla pro vysílání pracovníků nutných pro montáž provozu. U řady součástek navíc kanadská strana uzná evropské certifikáty a odpadne tím nutnost dvojího testování. Otevřou se také nové možnosti pro evropské firmy účastnit se veřejných zakázek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Priority pro mandát nové Evropské komise

16:33 Hospodářská komora: Priority pro mandát nové Evropské komise

Evropská unie při tvorbě klimatické politiky musí brát v úvahu celosvětové dopady svých opatření. Př…