Skupina ČEZ se v německé větrné energetice zaměří více na fázi developmentu

23.12.2018 11:36 | Zprávy

Projekty větrných elektráren na území Německa o potenciálním celkovém instalovaném výkonu až 190 MW získala v uplynulých dnech Skupina ČEZ.

Skupina ČEZ se v německé větrné energetice zaměří více na fázi developmentu
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Stalo se tak díky spolupráci s renomovanými místními developery - vytvořením společného podniku s firmou  GP JOULE Holding a dalšího společného podniku se společností BayWa Wind. Projekty budou soutěžit v systému německých aukcí především v letech 2020 - 2022. Celkový instalovaný výkon těchto elektráren bude záležet právě na výsledku aukcí.

„Vzhledem ke  klimatickým cílům schváleným nedávno Evropským parlamentem se odhaduje, že evropský trh obnovitelných zdrojů by měl v následujícím období růst o instalovaný výkon 10 GW ročně. Polovina tohoto objemu má vzniknout v Německu a ve Francii. Chceme využít našeho renomé a zkušeností získaných na evropských trzích, a to zejména v oblasti projektů ve fázi developmentu. Naše již fungující větrné elektrárny v Německu vyrábí momentálně přes 300 GWh elektřiny ročně, a pokrývají tak spotřebu více než 100 tisíc domácností,“ uvedl Tomáš Pleskač, ředitel divize Nová energetika a distribuce. Společnosti Skupiny ČEZ provozují v současnosti po celém Německu 53 větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu 135 MW.

„Po loňském vstupu do developmentu ve Francii jsme nyní připraveni využít know-how Skupiny ČEZ i pro development větrných farem v Německu. Kombinací kupní síly, dostupného financování a zkušeností z provozu farem, jsme schopni dosáhnout zajímavých návratností investic i na tomto vysoce konkurenčním trhu. Spolupráce s lokálními partnery pomáhá řešit místní specifika developmentu. Oba partneři patří nejen ke špičce v developmentu v Německu, ale také obecně v oblasti obnovitelných zdrojů,“ uvádí Martin Pacovský, ředitel útvaru obnovitelné zdroje ČEZ.

Projekty z tohoto portfolia budou soutěžit v systému německých aukcí zejména mezi roky 2020 -  2022.

Německo je dlouhodobě jedničkou mezi obchodními partnery ČR, k západnímu sousedovi mířilo loni 32,8 % našeho exportu, import tvořil 25,8 %. Podobná je situace i na energetickém trhu. Přeshraniční toky ve směru do ČR činily v roce 2017 více než 9 TWh, opačným směrem putovalo 5,5 TWh elektřiny. Německo je, vzhledem k dlouhodobé stabilitě podmínek investorského prostředí, etablovanému systému aukčních mechanismů pro kompetitivní stanovení výše podpory a celkové rozvinutosti trhu zárukou dobré návratnosti projektů. Působení na německém trhu OZE je zároveň výhodné z pohledu přenosu zkušeností s fungováním systému aukcí, jejichž model by mohl být zaveden i v ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Před 34 lety odstartovalo malou privatizací v Česku tržní hospodářství

13:21 Hospodářská komora: Před 34 lety odstartovalo malou privatizací v Česku tržní hospodářství

Před 34 lety v Česku po více než čtyřech dekádách nesvobody fakticky začalo soukromé podnikání díky …