Skupina GRECO ve své Třetí průběžné zprávě na základě poskytnutých informací konstatuje, že Česká republika sice dosáhla při plnění doporučení Hodnotící zprávy určitého pokroku, nicméně, celkové posouzení plnění doporučení zůstává na úrovni „globálně neuspokojivé“ v souladu s pravidlem 31 Jednacího řádu GRECO.
Skupina GRECO přivítala úpravu § 333 trestního zákoníku, kterým došlo k zajištění souladu českého trestního práva s požadavky čl. 12 Trestněprávní úmluvy o korupci. Zároveň je Skupina velmi potěšena zahájením projednávání balíčku novel upravujících financování politických stran, velmi pozitivně je hodnocen návrh nezávislého monitorovacího mechanismu, a to Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stra a politických hnutí. Nicméně, některé připravované změny stále nedosahují splnění požadavků doporučení Skupiny GRECO. Například nebylo navrženo žádné ustanovení, které by vztáhlo stávající standardy transparentnosti a monitoringu na individuální kandidáty ve volbách do zastupitelstev větších obcí. Také některé sankce za porušení pravidel transparentnosti financování politických stran nejsou dle názoru Skupiny dostatečně odrazující.
S ohledem na skutečnost, že všechny navrhované legislativní změny, musí být ještě schváleny Parlamentem, zůstává úroveň plnění doporučení „globálně neuspokojivá“ ve smyslu pravidla č. 31, odst. 3.1 Jednacího řádu Skupiny GRECO. Na tuto skutečnost také upozornil dopis generálního tajemníka Rady Evropy adresovaný ministru zahraničních věcí České republiky.
Ministerstvo spravedlnosti ČR bude při plnění doporučení i nadále spolupracovat s Ministerstvem vnitra ČR, do jehož působnosti spadá problematika financování politických stran.
Všechny hodnotící zprávy České republiky i ostatních členských států GRECO jsou dostupné na www.coe.int/greco.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva