Současná vláda podá demisi po schůzi Poslanecké sněmovny

24.10.2017 8:45 | Zprávy

V České republice volili lidé v pátek 20. října a v sobotu 21. října ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Současná vláda podá demisi po schůzi Poslanecké sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Strakovy akademie

Termín voleb do Poslanecké sněmovny, tedy 20. a 21. října 2017, vyhlásil prezident republiky Miloš Zeman 19. dubna 2017. Volební právo mají všichni občané České republiky, kteří nejpozději ke druhému dni voleb dosáhnou věku 18 let a nejsou omezeni ve svéprávnosti k výkonu volebního práva. Do dolní komory Parlamentu ČR se volí 200 poslanců, každý volič má právo na volebním lístku vybrané strany či hnutí udělit zakroužkováním preferenční hlasy čtyřem vybraným kandidátům.

Podle Ústavy ČR se do Poslanecké sněmovny volí systémem poměrného zastoupení. Obyvatelé ČR mohou volit i mimo místo svého trvalého bydliště, musí si ale s předstihem vyřídit voličský průkaz. O hlasy voličů se bude ucházet celkem 31 politických subjektů, některé však pouze v určitých volebních krajích. K získání křesel ve sněmovně musí každý subjekt získat v celostátním sčítání nejméně 5 procent hlasů voličů, kteří se voleb zúčastnili (v případě koalic se toto kvórum násobí podle počtu stran sloučených v koalici).

Demise vlády po schůzi

Poslanecké sněmovny Současná vláda Bohuslava Sobotky i po volbách pokračuje v práci. Demisi podle Ústavy ČR musí podat po skončení ustavující schůze nově zvolené Poslanecké sněmovny.

Ustavující schůzi svolává bývalý předseda sněmovny, pokud je opět zvolen poslancem. O termínu jejího svolání rozhoduje prezident republiky. Nejbližším možným termínem pro její zahájení je první den po skončení volebního období předchozí Poslanecké sněmovny, konkrétně tedy čtvrtek 26. října 2017, nejzazším pak 30. den po dni voleb, tedy pondělí 20. listopadu 2017. Délka trvání ustavující schůze není zákonem upravena.

Podání demise si vláda formálně odhlasuje na své schůzi, která se obvykle koná den po skončení ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny, výjimečně hned v den ukončení ustavující schůze. Premiér Bohuslav Sobotka poté demisi oficiálně oznámí dopisem prezidentu republiky. Prezident republiky poté v souladu s článkem 62 Ústavy ČR pověří dosavadní vládu dalším výkonem funkcí do jmenování vlády nové.

Kompletní výsledky voleb najdete na webu Českého statistického úřadu (ZDE).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

16:13 Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

RRTV publikovala 21.11.2024 tiskovou zprávu o nutnosti registrace všech tvůrců audiovizuálního obsah…