"Finanční přínos projektů natáčených minulý rok v ČR jsme spočítali na 8,9 miliardy Kč. Jen u zahraničních štábů je to téměř dvojnásobek oproti roku 2018 a suverénně nejvíce od doby, kdy tento ukazatel sledujeme. Pro stát je maximálně výhodné poskytovat co nejvíce filmových pobídek, protože platí, že vyšší pobídky generují vyšší výnosy pro českou ekonomiku," uvedla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie. "Na druhou stranu tento enormní zájem o natáčení v českých lokacích již naráží na pomyslný strop současného pobídkového systému. Je tedy nutné ho rychle odpovídajícím způsobem upravit. Jinak ztratíme velkou část tohoto finančního benefitu," dodala ředitelka.
I když ČR poskytuje jednu z nejnižších pobídek v Evropě, 20 procent z uznatelných nákladů, eviduje mimořádný zájem o natáčení. Státní fond kinematografie byl v červenci 2019 dokonce nucen zastavit registraci nových projektů, protože každoroční alokace 800 milionů korun nestačila pokrýt zájem. Za zvýšenou poptávkou po natáčení v ČR stojí hlavně obrovské investice on-line platforem do výroby vlastního audiovizuálního obsahu, a to převážně několikadílných a vysokonákladových seriálů. Na jednáních mezi ředitelkou Fondu a zástupci Asociace producentů v audiovizi s premiérem Andrejem Babišem, ministryní financí Alenou Schillerovou a ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem se podařilo zajistit mimořádné dofinancování systému částkou 500 milionu korun během listopadu 2019. Podařilo se tak udržet v ČR investory s prestižními a ekonomicky významnými projekty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva