Státní veterinární správa: Příčinou dvou hromadných úhynů racků byla ptačí chřipka

11.04.2023 22:05 | Tisková zpráva

Státní veterinární správa (SVS) nově eviduje dva hromadné úhyny racků na ptačí chřipku. Virus této nákazy u uhynulých ptáků potvrdilo vyšetření ve Státním veterinární ústavu. Kromě potvrzeného výskytu nákazy u uhynulých racků v Jihomoravském kraji se prokázala ptačí chřipka také u racků, nalezených na Kladensku ve Středočeském kraji.

Státní veterinární správa: Příčinou dvou hromadných úhynů racků byla ptačí chřipka
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

Vzhledem k tomu, že se v uvedených případech jedná o nákazu u volně žijících ptáků, nepřijímají se mimořádná veterinární opatření, nicméně SVS varuje před stálým rizikem zavlečení nákazy do chovů drůbeže a apeluje na chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti. Podobné hromadné úhyny racků, za kterými stojí ptačí chřipka, se v poslední době objevily v několika evropských zemích.

U Mutěnických rybníků na jižní Moravě došlo k úhynu přibližně stovky racků chechtavých. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) Jihlava následně potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku. Nákaza se prokázala rovněž u přibližně 60 uhynulých racků u Hobšovického rybníka nedaleko Velvar na Kladensku. Vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1 potvrdilo vyšetření v SVÚ Praha.

„V případech, kdy se ptačí chřipka objeví u volně žijících ptáků, SVS nepřijímá mimořádná veterinární opatření. V zasažených lokalitách však informujeme chovatele drůbeže o výskytu nákazy a nutnosti dodržovat pravidla biologické bezpečnosti. Důležité je zejména zamezit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Při srovnávání současné nákazové situace, týkající se ptačí chřipky, s loňským rokem je na místě uvést, že letošní vlna nákazy je silnější. Od počátku letošního roku SVS eviduje devět výskytů ptačí chřipky u volně žijících ptáků, zatímco loni se objevily pouze dva případy. V případě nálezu hromadného úhynu divokých ptáků SVS doporučuje s uhynulými ptáky nemanipulovat a tuto skutečnost neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě.

Podobné abnormální hromadné úhyny racků hlásí z nedávné doby několik dalších států, např. Francie, Belgie, Nizozemsko a Itálie. Viry vysoce patogenní ptačí chřipky způsobily v EU nárůst případů u volně žijících ptáků, zejména u racků. Riziko nákazy u drůbeže se může v následujících měsících zvýšit, protože rackové se rozšiřují ve vnitrozemí kontinentu, a mohou se tak objevovat i v oblastech s chovy drůbeže.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: Listina základních práv a svobod nebo zákon o zániku ČSFR. Česko má nové archivní kulturní památky

22:08 Ministerstvo vnitra: Listina základních práv a svobod nebo zákon o zániku ČSFR. Česko má nové archivní kulturní památky

Seznam mimořádně významných archiválií České republiky se rozšířil o pět nových archivních kulturníc…