Státní veterinární správa: Rusko zrušilo omezení dovozu drůbežího a vajec ze Zlínského kraje kvůli Newcastleské chorobě

28.10.2018 9:30 | Zprávy

Státní veterinární správa (SVS) obdržela od svého ruského protějšku (Federální služby veterinárního a rostlinolékařského dozoru RF) informaci o ukončení omezení vývozu živé drůbeže a násadových vajec, hotových masných výrobků z drůbeže a veškerých druhů produktů chovu drůbeže ze Zlínského kraje do Ruska. Ruská federace tímto krokem k 22. 10. 2018 zrušila dovozní restrikce oficiálně zavedené 28. 5. 2018.

Státní veterinární správa: Rusko zrušilo omezení dovozu drůbežího a vajec ze Zlínského kraje kvůli Newcastleské chorobě
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

V souvislosti s Newcastleskou chorobou oficiálně oznámily částečné omezení obchodu s ČR pouze dva státy a těmi byly Ukrajina a Ruská federace. Ukrajina koncem dubna omezení vztahující se na celé území ČR zmírnila a aktuálně se vztahuje pouze na drůbež a tepelně dostatečně nezpracované produkty z ní pocházející ze Zlínského kraje, kde se jediné ohnisko Newcastleské choroby v ČR vyskytlo.

V loňském i letošním roce byly, pokud jde o produkty, na které se omezení vztahovalo, ze Zlínského kraje vyváženy pouze kojenecké výživy a paštiky. Zatímco v roce 2017 to bylo takřka 173 tun, v dosavadním průběhu letošního roku v důsledku omezení jen necelých 37  tun.

Ohnisko Newcastleské choroby bylo potvrzeno v malochovu drůbeže v Šanově ve Zlínském kraji dne 13. dubna 2018. Jednalo se o první výskyt nákazy na území ČR po 20 letech. Od tohoto data již k žádnému novému potvrzení nákazy v chovu na území ČR nedošlo. Tři měsíce od likvidace a provedení dezinfekce ohniska zaslala SVS Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) deklaraci o tom, že se na jejím území již tato nebezpečná nákaza nevyskytuje. Česká republika splnila všechny podmínky znovuzískání statutu a sumarizovala požadované informace podle OIE kodexu pro suchozemské živočichy. Na začátku září pak OIE oficiálně uznala ČR prostou nákazy.

Přes příznivou nákazovou situaci by chovatelé drůbeže v ČR měli i nadále dodržovat zásady biologické bezpečnosti v chovech. Mezi ně patří zejména zamezení kontaktu volně žijících ptáků s chovanými  ptáky. Nejúčinnější preventivní opatření proti viru Newcastleské choroby je vakcinace. Ta je povinná pro všechny reprodukční chovy kura domácího a všechny chovy nosnic pro produkci konzumních vajec nad 500 ks ptáků. V případě dalších chovů je očkování na rozhodnutí chovatele.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Štědrý večer pravidelně trhá rekordy v hodinové spotřebě domácností

11:14 ČEZ: Štědrý večer pravidelně trhá rekordy v hodinové spotřebě domácností

Hodinová spotřeba mezi 16:00 a 17:00 na štědrý den byla zhruba o 3 procenta vyšší než v loňském roce…