Státní veterinární správa uložila v loňském roce rekordní pokuty

19.01.2017 10:12 | Zprávy

Státní veterinární správa (SVS) uložila loni chovatelům zvířat, výrobcům či prodejcům potravin živočišného původu pokuty v souhrnné výši 28,5 milionu korun. Výše pokut meziročně vzrostla více než o desetinu na rekordní hodnotu. Příčinou růstu pokut je zejména zintenzivnění kontrol v oblasti potravin živočišného původu a sjednocování přístupu k udělování pokut v jednotlivých krajích. I přes rostoucí výši pokut je nutné zdůraznit, že hlavním smyslem veterinárního dozoru nejsou represe a sankce, nýbrž zejména dlouhodobá prevence, která má zabránit tomu, aby docházelo k ohrožování zdraví lidí a zvířat.

Státní veterinární správa uložila v loňském roce rekordní pokuty
Foto: Státní veterinární správa
Popisek: Státní veterinární správa

V České republice pokračovala loni příznivá nákazová situace a většina závažných nakažlivých onemocnění se našemu území vyhýbala. Svou zásluhu na tom bezesporu má dobře fungující systém veterinárního dozoru i sami chovatelé a soukromí veterinární lékaři. O dobré nákazové situaci svědčí mezinárodní „statusy země prosté“, které uděluje Evropská komise, nebo Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE). V současnosti ČR plní kritéria pro status země prosté vztekliny, tuberkulózy skotu, brucelózy a leukózy skotu, brucelózy ovcí, Aujeszkyho choroby prasat, slintavky a kulhavky a afrického moru koní, moru malých přežvýkavců a status země se zanedbatelným rizikem BSE.  V loňském roce byl ČR nově udělen status země prosté klasického moru prasat. Statusy jsou velmi důležité pro vývozce zvířat i živočišných produktů, protože napomáhají s otvíráním trhů ve třetích zemích.

Loni v ČR pokračovaly programy pro tlumení a eradikaci některých nákaz. Ke konci roku 2016 byl ukončen Národní ozdravovací program od infekční bovinní rinotracheitidy skotu (IBR), který běžel 10 let.  Výsledky se v současné době vyhodnocují, ale lze očekávat, že přes 99 procent hospodářství bude úředně prostých IBR. Ve zbylých hospodářství letos ozdravování pokračuje. Do konce února bude připravena žádost o přiznání statusu země prosté této nákazy, která bude následně zaslaná Evropské komisi. S cílem zajistit zdravotní nezávadnost drůbežího masa a konzumních vajec pokračovaly v roce 2016 v chovech drůbeže Národní programy pro tlumení výskytu salmonel. Dobrou zprávou je především pokles výskytu salmonel ve výkrmu brojlerů.

Mezi dlouhodobé priority SVS patří také zlepšování životní pohody zvířat (welfare) i obecného povědomí o této problematice v ČR. Úřední veterinární lékaři SVS každoročně uskuteční tisíce kontrol chovů. V roce 2016 bylo v chovech hospodářských zvířat provedeno celkem 2 200 kontrol, z toho 346 kontrol bylo se závadou. V chovech zájmových zvířat bylo provedeno celkem 2 394 kontrol, z toho u 576 z nich byla zjištěna nějaká závada. Nejčastějšími nedostatky byly nevhodné podmínky chovu, omezování výživy a napájení, nezabezpečení zvířete proti úniku, opuštění zvířete či nevhodné způsoby uvazování.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražská strojírna: Slavnostní spuštění největšího obráběcího stroje v Praze

22:31 Pražská strojírna: Slavnostní spuštění největšího obráběcího stroje v Praze

Primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda dnes v Pražské strojírně slavnostním stiskem tlačítka…