Stavební materiály v internetových obchodech

01.01.2015 7:33 | Zprávy

Prostřednictvím internetu lze v současnosti koupit už téměř cokoliv, například i stavební materiály. Při nákupu výrobků většího objemu v e-shopu je však třeba mít na paměti rizika, která tento způsob prodeje přináší.

Stavební materiály v internetových obchodech
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

V průběhu 12 kontrol bylo zkontrolováno 12 různých stavebních výrobků nabízených v 11 internetových obchodech, s následným došetřením zjištěných nedostatků u 1 výrobce. Inspektoři v některých případech zjistili, že harmonizované stavební výrobky nabízené v internetových obchodech nesly označení CE, které však nebylo v souladu se stanovenými požadavky. Zjistili také nedostatky v průvodní dokumentaci, neboť k výrobkům nebyly připojeny pokyny a bezpečnostní informace v českém jazyce, nebo spotřebitelé neměli k dispozici kopie prohlášení o vlastnostech. Zákon o ochraně spotřebitele porušili čtyři distributoři, kteří na svých internetových stránkách uváděli nepravdivé údaje a zavádějící informace, například o právech spotřebitelů při uplatnění reklamace.

Kontrolní akce Oddělení technické kontroly ČOI, Inspektorátu Středočeského a Hl. Město Prahy, zaměřená na prodej stavebních materiálů prostřednictvím internetových obchodů, se uskutečnila v průběhu měsíců března až září 2014.

Vzhledem k širokému sortimentu stavebnin nebyl druh kontrolovaných výrobků specifikován. Konkrétní výrobky inspektoři vytipovali na základě poznatků kontrolní praxe v regionech a s využitím podnětů spotřebitelů. Cílem akce bylo ověřit, zda stanovené stavební výrobky nabízené internetovým prodejem splňují zákonné požadavky, včetně plnění povinností prodávajícího dle zákona o ochraně spotřebitele (zák. č. 634/1992 Sb.).

Stavební výrobky jsou uváděny na trh EU podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 305/2011, kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh (Construction Products Regulation – dále CPR). Podle tohoto přímo účinného právního předpisu je výrobce povinen vypracovat prohlášení o vlastnostech a k výrobku připojit označení CE. Jsou zde také určeny povinnosti dovozcům a distributorům stavebních výrobků k zajištění kontinuity informací o výrobku.

Kontrolní akce zahrnovala i stavební výrobky, pro které dosud nebyly vydány harmonizované technické specifikace, ale jsou stanovenými stavebními výrobky podle národní legislativy, tedy podle nařízení vlády č. 163/2002 Sb. (neharmonizovaná oblast), kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky. Výrobky podle této legislativy nesmí nést označení CE, ale při splnění základních požadavků mohou být označeny dobrovolným značením CCZ.
Vypracováním prohlášení o vlastnostech a jeho poskytnutím v tištěné nebo elektronické podobě, včetně připojení označení CE k výrobku, které je doplněno o stanovené údaje, potom výrobce přebírá odpovědnost za shodu stavebního výrobku s vlastnostmi uvedenými v prohlášení o vlastnostech a za soulad se všemi příslušnými požadavky stanovenými nařízením CPR, včetně dalších harmonizačních právních předpisů Unie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Začíná homologace nové tramvaje Škoda 52T bez cestujících

7:14 DPP: Začíná homologace nové tramvaje Škoda 52T bez cestujících

Po provedení nezbytných technických zkoušek a ověřovacích jízd novou tramvají Škoda 52T ev. č. 9503 …